Szívás
Leszokna a dohányzásról?
A dohányzással szakítani akarók 60 százalékkal nagyobb valószínűséggel számolnak be sikerről, ha e-cigarettával próbálkoznak, mintha nikotinos tapaszt és rágógumit használnának vagy akaraterejükre hagyatkoznának.
2014.05.20 15:55MTI
A kutatást a University College London járványügyi és közegészségügyi karának tudósa, Robert West vezette. A tanulmányba mintegy hatezer dohányost vontak be 2009 és 2014 között, akik gyógyszerek és szakemberek segítsége nélkül próbáltak megszabadulni szenvedélyüktől.
Az eredményeknél figyelembe vettek egy sor olyan szempontot, amelyek hatással lehettek a leszokás sikerére. Ezek között szerepelt az életkor, a nikotinfüggőség, korábbi leszokási kísérletek, valamint a fokozatosság vagy hirtelen elhatározás.
Az Addiction című folyóiratban megjelent kutatás szerint az e-cigarettával próbálkozók 20 százaléka nem gyújtott rá többé, míg az egyéb segítséget keresők, a nikotint tapasszal vagy rágógumival helyettesítők 10,1 százaléka számolt be sikerről, a pusztán akaraterejükre hagyatkozók pedig 15,4 százalékban.
West szerint az e-cigaretta jelentősen javíthat a közegészség helyzetén, mivel rengeteget nyer vele az egészségügy, ha sokan leszoknak a dohányzásról.
Az e-cigarettában is van nikotin, de ezt nem tartják különösképpen egészségkárosítónak. West elismerte, hogy az e-cigaretták hosszú távú hatásait még nem sikerült feltárni, a mérleg másik serpenyőjében viszont nagyobb súllyal szerepel a dohányzás egészségkárosító hatása.
"Nem világos, hogy az e-cigaretta hosszú távú használata egészségi kockázattal jár-e, de amennyit a beszívott pára alkotóelemeiről tudunk, az sokkal kevésbé káros, mint a dohányzás" - szögezte le.
A tudós egyúttal arra a veszélyre is felhívta a figyelmet, hogy az e-cigaretta esetleg a gyerekek vagy a korábban nem dohányzók körében is elterjedhet.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a cigarettázás a dohányzók felének halálát okozza, évente hatmillió emberét.
West rámutatott arra, hogy a leszokáshoz orvosi, illetve szakértői segítséget keresők körében a legnagyobb arányú a dohányzással való sikeres szakítás. Az esélyük háromszoros az egyéb módon próbálkozókkal szemben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06