Nincsen nyert ügyük
Társadalmi probléma a szerencsejáték-függőség Csehországban
Mintegy 42 ezerre tehető azok száma Csehországban, akiknél szerencsejáték-függőség alakult ki, 168 ezer embernél pedig fennáll ennek a veszélye.
2013.11.09 06:30MTI
Jindrich Voboril, a cseh drogellenes központ koordinátora megerősítette, hogy a kormányzat a közeljövőben törvényesen is korlátozni szeretné a nyerőautomaták üzemeltetését az egyes településeken.
"Az országos felmérés azt mutatja, hogy a megkérdezett 10 állampolgárból élete során hat már játszott valamilyen szerencsejátékot, tavaly például a felnőttek 14 százaléka" - fejtette ki a koordinátor. A felmérést egy 15-64 év közötti lakossági mintán, több mint kétezer fő bevonásával végezték.
"Az Európai Unión belül Csehországban van a legtöbb nyerőautomata. Világviszonylatban is az elsők között vagyunk. Ennek számos egészségügyi és szociális következménye van, amelyek súlyos terhet jelentenek a társadalom, a családok és az egyének számára is" - jelentette ki Voboril, hozzátéve, hogy a kórosan szerencsejáték-függő személyek közül évente csak mintegy kétezer részesül orvosi kezelésben.
Elmondta: Csehországban ma több mint 70 ezer nyerőautomata van üzemben, ezer lakosra átlagban 7,5 - nagyvárosokban 11 - ilyen berendezés jut. "Más országokban tízezrekre jut ennyi játékgép" - jegyezte meg a szakember, aki szerint Németországban harmad-, Ausztriában pedig tizedannyi az automaták száma.
Voboril leszögezte, hogy a szerencsejáték-függőség komoly problémákat okoz, amelyekkel az állam eddig nem foglalkozott kellőképpen. Úgy vélte, hogy a nyerőautomaták számának korlátozása következtében a játékosok egy része az interneten keres majd játéklehetőséget. A különféle szerencsejátékokon tavaly összesen 135,5 milliárd koronát (1490 milliárd forint) költöttek el a játékosok.
Csehországban a játékautomaták üzemeltetését az önkormányzatok engedélyezik, illetve szabályozzák. Prágában például jelenleg 650, játékautomatákat és hasonló játékokat működtető kereskedelmi egység, illetve kaszinó van. Ezek számát a város vezetése rendelettel 340-re kívánja csökkenteni. A tervek szerint a vendéglőkből teljes mértékben kitiltanák a nyerőautomatákat, és betiltanák a reklámozásukat is. A cseh főváros ezzel ugyanakkor több százmilliós bevételtől fog elesni, amit más helyről kell pótolni.
A nyerőautomaták más városokban is problémát jelentenek, sok helyen azonban éppen azért nem merik korlátozni a számukat, mert a település nagy bevételektől esne el.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:35 Karácsony Gergely: két és fél paksi atomerőműnyi energia rejlik a budapesti temetőkben
- 22:46 Batman járja Ráckeve utcáit éjszakánként - már többször is látták a titokzatos alakot
- 16:10 Köztársasági elnökké választották Baka Andrást
- 10:49 Kapitány István: kizárják az OPUS TITÁSZ-t az RRF-pályázatokból
- 10:37 Megrongálták a zsámbéki polgármester családjának két autóját
- 8:59 Egyetlen pillanat is elég a bajhoz - a rendőrség videóval figyelmezteti a rollereseket
- 6:54 Szarófantom tartja izgalomban Orosházát - a lakosság segítségével keresik a rejtélyes alakot
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


