Oxitocinhormon termelődik
A szoptatás boldogsághormon-löketeket kelt
Szoptatás közben az anyában oxitocinhormon termelődik, amely kijuttatja a tejet az emlőmirigyekből, egyúttal növeli a szeretet és bizalom érzését, ezzel biztosítva, hogy a csecsemő szükségletei kielégüljenek.
2008.07.19 18:59MTIA folyamat sokáig töprengésre késztette a kutatókat, mert nagy mennyiségű oxitocinkibocsátására van szükség hozzá. Egy különleges számítógépes modell segítségével kutatók nemzetközi csapata (kínai, francia, olasz és brit részvétellel) megoldotta a rejtélyt - írja a Public Library of Science (PLoS) nyílt internetes tudományos folyóirat.
A kutatók tanulmánya szerint a szoptatás nem csak az oxitocin elválasztásában szerepet játszó, a hipofízisben található agysejteket érinti, de a hormon termelésébe bevonja a dendriteket is. A dendritek feladata normál körülmények között az, hogy az agysejtek közötti kommunikációs csatornákat létrehozzák.
A dendritek bevonódása a folyamatba azt eredményezi, hogy a neuronok közti kommunikáció javul, létrejön egy oxitocintermelésért felelős központ, melynek hatására rendszeres időközönként kiáramlik a hormon. "Szoptatás alatt az oxitocinneuronok drámaian összehangolódva, egyszerre sülnek ki" - mondta Jianfeng Feng, a coventry-i Warwick Egyetem kutatója.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 12:27 Megható mentés Révfülöpön: a tűzoltók egy csatornából hozták vissza a cicát
- 20:48 Lángba borult egy B-52-es Kaliforniában: a fedélzeten tartózkodó mind a nyolc ember életét vesztette
- 16:59 Önmérsékletre szólította fel az ENSZ főtitkára Izraelt és a Hezbollahot
- 16:43 Vizsgálatot indított a fogyasztóvédelem az forrólevegős sütők ellenőrzésére
- 12:57 Egy héten belül négy gyermek került kórházba nyelőcsőbe szorult gombelem miatt
- 10:46 Lannert Judit: megszűnik az NKE-n a pedagógusképzés
- 8:00 ORFK: egyhetes ellenőrzés indul az ország útjain 24 órás drogmarathon akcióval
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


