Jobb a nyelvi fejlődésük is
Okosabb, aki sokáig szopott
A sokáig szoptatott gyerekeknek későbbi életük során magasabb lehet az intelligenciaszintje és a nyelvi fejlődésük is jobb - ezt állítják egy frissen publikált amerikai tanulmány szerzői.
2013.07.30 15:17MTI, ma.hu
Korábbi tanulmányok már beszámoltak a szoptatás kisgyermekek egészségére gyakorolt jótékony hatásáról, ám annak későbbi, hosszabb távú kihatása a jobb kognitív fejlődésre nehezebben megfogható - írták a Bostoni Gyermekkórház kutatói.
A tudósok több mint 1300 gyermeket követtek nyomon, akik a Viva programban résztvevő anyáktól születtek. A program a születés előtti faktorokat vizsgálta a terhességgel és a gyermekek egészségével kapcsolatban. A gyerekek mindegyike kognitív értékelésen esett át három és hétéves korában.
A kutatók kapcsolatot találtak a hosszabb ideig tartó szoptatás, illetve a minél kizárólagosabb szoptatás és a jobb nyelvi fejlődés között hároméves korban, valamint a magasabb verbális és nem verbális intelligencia között hétéves korban.
A JAMA Pediatrics című folyóiratban közöl publikációban úgy összegezték, hogy az egyéves korukig szoptatott gyerekeknél a beszédfejlődés várhatóan 2,5 ponttal, az IQ pedig 4 ponttal lehet magasabb.
Fotó: freedigitalphotos.net
A kutatók szerint az eredmény azt az amerikai és nemzetközi ajánlást erősíti, amely a gyermek hathónapos koráig a táplálásban a kizárólagos szoptatást javasolja, és arra ösztönzi az anyákat, hogy gyermeküket egyéves koráig szoptassák.
Dimitri Christakis, a Seattle-i Gyermekkórház Kutatóintézetének tudósa ugyanakkor a cikkhez fűzött írásában rámutatott: nem elég hangsúlyozni a szoptatás fontosságát. Jelenleg az a legnagyobb probléma, hogy az anyák elkezdik ugyan a szoptatást, de nem tudják folytatni. Mint kiemelte: az Egyesült Államokban a nők 70 százaléka elkezdi a szoptatást, ám a hatodik hónapban már csak alig a felük táplálja mellről a gyermekét. Christakis szorgalmazta, hogy a munkahelyek teremtsenek lehetőséget és helyet a nőknek, hogy lefejhessék az anyatejet, és arra is felhívta a figyelmet, hogy mindent meg kell tenni a nyilvános szoptatás megbélyegzése ellen.
Bár hivatalos hazai adatok nem állnak rendelkezésre, a Mensa HungarIQa Egyesület a tagjai között elvégzett felmérés alapján úgy találta, a többség (38%) 6-12 hónapos koráig kapott anyatejet, 12% pedig több mint egy éves koráig szopott. Meglepő ugyanakkor, hogy a legmagasabb intelligenciájú embereket tömörítő szervezet magyar csoportjában majdnem minden negyedik tag csupán élete első 3 hónapjában kapott anyatejet.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 12:16 Nagy erőkkel keresik a szomjazó gólyát megmentő Árpádot
- 6:48 Magyar Péter: átfogó energiafejlesztési tervet fogadott el a kormány
- 20:46 Kenyában bezzeg minden zöldebb
- 18:37 Második világháborús német katonai motorkerékpár bukkant elő a Dunából
- 16:12 A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy jövő kedden legyen az államfőválasztás
- 14:02 Szomjazó gólyának adott inni egy férfi Tiszakécskénél - megható pillanatot rögzített a kamera
- 12:56 Megható felvétel: elpusztult borját vitte magával egy delfinanya
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


