Mozgásra képtelen, így agyával indult el
Hihetetlen - Agyhullámai segítségével tett sétát a lebénult férfi
Egy lebénult férfi a világon elsőként kizárólag agyhullámait használva képes volt irányítani egy virtuális internetes világ szereplőjét - jelentették be japán kutatók.
2008.06.03 12:10medipress.huA 41 éves beteg képzelőerejét használta ahhoz, hogy szereplőjével sétáljon és beszélgessen egy másik virtuális személlyel a népszerű Second Life weboldalon.
A páciens, aki több mint harminc évvel ezelőtt bénult le, alig tudja behajlítani az ujjait egy progresszív izombetegség következtében, így egeret illetve billentyűzetet sem képes hagyományos módon használni.
A kísérlet folyamán olyan fejszettet vett fel, melynek három elektródája folyamatosan követte a kezeivel és lábaival kapcsolatos agyhullámait. A lábait ugyan nem képes mozgatni, de elképzelte, hogy a szereplője jár.
Ezután sikerült beszélgetésbe elegyednie egy másik szereplővel egy csatlakoztatott mikrofon segítségével – jelentették be a japán Kejo Egyetem kutatói. Ez volt az első alkalom, hogy egy lebénult páciensnek sikerült találkoznia és beszélgetnie valakivel egy internetes virtuális világban, tették hozzá a kutatók.
A kutatók épp egy olyan rendszert tanulmányoznak, amely lehetővé tenné a betegek számára szöveges üzenetek létrehozását bizonyos karakterek mentális kiválasztásával – nyilatkozta Junichi Ushiba, a Kejo Egyetem biomérnöki és informatikai karának társprofesszora.
„A közeljövőben képesek lesznek végigsétálni a Second Life bevásárlóközpontjain agyhullámaik segítségével…és rákattintani a vásárláshoz” - mondta Ushiba.
A Second Life egyre népszerűbb virtuális világ, amelyben az embereket – és állatokat – animált avatarok (képek) képviselik, amelyek mindenféle tevékenységet végeznek a társadalmi érintkezéstől a bevásárlásig.
Ushiba szerint a Second Life arra ösztönözheti a súlyos bénulásban szenvedő betegeket, akiket gyakran kínoz a depresszió, hogy alávessék magukat a rehabilitációnak.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:41 Ezért hagyd ki inkább a banánt a smoothie-ból!
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
- 8:15 Európa Tanács: a sajtószabadság védelme kötelezettség, nem lehetőség
- 6:13 Kína szerint a koronavírus-járvány az USA-ból indulhatott ki
- 22:15 Halálos áldozata is van az észak-kínai robbanásnak
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06