Károsak lehetnek a gyomorra...
A zöldség véd, a szájöblítő gyomorfekélyt okoz?
A gyümölcsökben és zöldségekben található nitrátok megvédik a gyomrot a károsodásoktól: a nitrátok nitritekké alakulnak át a szájüregben található baktériumok révén, majd a gyomorban biológiailag aktív salétromsavvá alakulnak át - Az antibakteriális szájöblítők ellenben károsak lehetnek a gyomorra.
2008.05.11 10:45medipress.huA gyümölcsökben és zöldségekben található nitrátok megvédik a gyomrot a károsodásoktól. A nitrátok nitritekké alakulnak át a szájüregben található baktériumok révén, majd a gyomorban biológiailag aktív salétromsavvá alakulnak át.
Joel Petersson svéd kutató fedezte fel a folyamatot, amely egyben azt is jelenti, hogy az antibakteriális szájöblítők károsak lehetnek a gyomorra. "Az élelmiszerek nitráttartalmát régóta tévesen a megnövekedett rákkockázattal kötötték össze."- magyarázta Petersson (Uppsala Egyetem, Orvosi Sejtbiológiai Intézet).
A nitrátokban gazdag zöldségek - mint a spenót, saláta, retek és a cékla - valójában pozitív hatást gyakorolnak a gyomorra a nyálkahártya saját védőmechanizmusainak aktiválása révén, így csökkentve például a gyomorfekély kockázatát. A szervezetben a vér szállítja a nitrátokat a nyálmirigyekbe, ahol felhalmozódnak.
Nitrátokban gazdag étel fogyasztása után a nyálban nagy mennyiségű nitrát lesz, amelyet a baktériumok részlegesen nitritekké alakítanak át. A nitritek lenyelésekor érintkeznek a gyomorsavval és biológiailag aktív salétromsavvá alakulnak át. Ennek köszönhetően alakul ki magas salétromsavszint a gyomorban zöldségek fogyasztása után.
Régóta ismert, hogy a salétromsavat a szervezet számos enzime készít. Ám az a tény, hogy a salétromsav a gyomorban is képződhet nitritekből a nyál hatására, enzimek segítsége nélkül, egy viszonylag új felfedezés. További kutatások tárgya, hogyan hat a magas salétromsavszint a gyomorra.
Petersson elmélete szerint a gyomorban képződő salétromsav stimulálja a nyálkahártya védőmechanizmusait - mivel a gyomornak állandóan védenie kell magát, nehogy a gyomortartalommal együtt megemésztődjön. Két ilyen fontos védekező mechanizmusa a gyomornak, hogy folyamatosan megújul a nyálkahártya felszíni nyálka, és állandó véráramlás van a nyálkahártya ereiben.
A salétromsav kitágítja ezeket az ereket, így nő a véráramlás és szabályozódik a fontos nyálka eliminációja, amelyek egy sokkal ellenállóbb nyálkahártyát biztosítanak.
Állati modellek felhasználásával Petersson és munkatársai bemutatták, hogy az élelmiszerek nitráttartalma megvéd a gyomorfekélytől, valamint a kisebb károsodásoktól, amelyek gyakran fordulnak elő a gyomor-bélrendszerben a gyulladásgátló gyógyszerek elfogyasztásakor.
"Ezeket a szereket gyakran szedjük a fájdalom és a gyulladások csillapítására. Nagyszámú mellékhatást okozhatnak, például vérzést és fekélyt az emésztőrendszerben. Egy nitrátokban gazdag étrend segítségével az ilyen károsodások elkerülhetők."- magyarázta Petersson.
Patkányokban megvizsgálták a szájüreg baktériumainak fontos nitrát-átalakító hatását a gyomor nyálkahártyára. Egyes patkányoknak nitrát-dús táplálékot adtak, másoknak emellett antibakteriális szájsprayt is. Miután gyulladásgátló szereket adagoltak nekik, csak azokban alakult ki nyálkahártya károsodás, amelyek a szájsprayt kapták.
Ezekben a patkányokban a nitrátoknak nem volt védő hatásuk a nyálkahártyára nézve, mert a szájspray elpusztította a fontos baktériumakt, amelyek normál esetben átalakítják a nitrátokat nitritté.
"Ez bebizonyítja, milyen fontos a szájüregi baktériumflóra. Fontos problémává vált, mivel egyre terjedőben van a szájöblítő folyadékok használata. Ha ezek a szájöblítők eltüntetik a baktériumokat a szájüregből, akkor lecsökken a salétromsav védő szintje és a gyomor normál működése zavart szenved." Petersson kihangsúlyozza a gyümölcsök és zöldségek fontosságát is az étrendben.
"Ha követnénk a Svéd Élelmiszerhivatal ajánlását, hogy fejenként 500g gyümölcsöt vagy zöldséget fogyasztunk naponta, az jót tenne a gyomrunknak."
Kapcsolódó írások:
- A zöldség főve is éppoly egészséges, mint nyersen
- Nem is gondolnánk mi mindenre jó ez a zöldség
- Csábuljon el a zöldségesnél: újra itt a saláta szezon!
- Inkább húst, mint zöldséget esznek a férfiak
- Kevés halat, zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak az egyetemisták
- Az anyán múlik, csúszik-e a zöldség!
- Szájüregi allergiát okozhatnak a nyers gyümölcsök, zöldségek
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:35 Tíz magyar étterem nyert el idén Michelin-csillagot
- 8:34 Orvostechnikai beszállítók: a kórházak eladósodottsága már nem kizárólag ágazati probléma
- 6:09 Az ügyfélszolgálatok megtartását sürgeti a Jobbik
- 20:43 A munkáshitel feltételeinek módosítását sürgeti a Mi Hazánk
- 18:48 Így változik a SZÉP-kártya felhasználhatósága
- 16:25 Mégis elfogták Till Tamás gyilkosát, nem évült el a bűntette
- 14:09 NMHH: válogassunk megfontoltan a mobilszolgáltatók ajánlatai között!
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06