Genetikafüggő is, leteszi-e valaki a cigit?
"Nem tudok leszokni, rossz a genetikám!" - Nem is hülye kifogás?
Egypetéjű és kétpetéjű ikerpárok dohányzásról való leszokását elemezve arra a következtetésre jutottak amerikai kutatók, hogy genetikai okok is közrejátszanak abban, mennyire sikeres valakinél a leszokás.
2011.12.02 20:20MTIAz eredményekről a HealthDay című ismeretterjesztő portál számolt be. Az amerikai járványügyi központ adatai szerint háromból két dohányos szeretné elhagyni káros szenvedélyét, és az elmúlt egy évben 52 százalékuk meg is kísérelte azt.
A Coloradói Egyetem munkatársai tanulmányukban azt vizsgálták, hogy lehet-e genetikai háttere annak, ha egyeseknél kevésbé eredményes a leszokási szándék.
Ehhez hatszáz ikerpár dohányzási szokásait követték nyomon és elemezték 1960 és 1980 között. A kérdőíveket kitöltő ikerpárok mintegy fele egypetéjű iker, másik fele kétpetéjű iker volt.
Mint az elemzésből kiderült, a kétpetéjű ikerpárok esetében az egypetéjűekhez képest gyakrabban fordul elő, hogy csak egyikük képes elhagyni szokását.
Ebből arra lehet következtetni, hogy a sikertelen leszokási próbálkozások hátterében genetikai okok is vannak. Az egypetéjű ikrek ugyanis azonos génkészleten osztoznak, a kétpetéjű ikrek génkészlete viszont eltérő, náluk különböző génváltozatok jelenhetnek meg.
Ez magyarázhatja, hogy nagyobb eséllyel sikerül az ikerpár egyik tagjának a leszokás, mint a másiknak - vélik a kutatók.