Nincs készültség a Kettős-Körösön

Árvíz - Összeérhetnek az árhullámok az Alsó-Tiszán

Megszűnt az árvízvédelmi készültség a Kettős-Körösön, a Hármas-Körösön pedig megkezdődött az apadás - Utolérheti ugyanakkor a Felső-Tiszáról érkező következő árhullám a folyó alsó szakaszán tetőző áradást. A tiszaberceli szakaszon mérsékelték a készültséget.

2010.12.31 12:37MTI - Fotó: flickr - MTI

Megszűnt az árvízvédelmi készültség a Kettős-Körösön, a Hármas-Körösön pedig megkezdődött az apadás - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság pénteken az MTI-vel.

A tájékoztatás szerint a vízügyi szervezet 340 kilométer hosszúságú védvonalaiból a riasztás által érintett szakaszok hosszúsága egy nap alatt 71 kilométerrel, 189 kilométerre csökkent.

Továbbra is másodfokon védekeznek a Hármas- és a Sebes-Körösön, a Berettyón és a Hortobágy-Berettyón. Az árhullám levonulása zavartalan. Az igazgatóság működési területén a belvízzel elöntött területek nagysága változatlanul több mint 626 négyzetkilométer. A tíz belvízvédelmi szakaszból még mindig négyben harmadfokon, ötben másodfokon, míg egyben a legalacsonyabb szinten védekeznek.

A szivattyútelepek és a mobil szivattyúk egy nap alatt 6 millió köbméter vizet emeltek át a főbefogadó folyókba és csatornákba. Kétsoprony önkormányzata megszüntette a legmagasabb szintű belvízvédelmi készültséget, így a térségben 9 településen másodfokon, 10-ben pedig első fokon védekeznek az elöntések ellen.

Az árvízvédelmi és belvízvédelmi munkálatokban az elmúlt 24 órában 621-en vettek részt.

Fotó: flickr.com

Összeérhetnek az árhullámok az Alsó-Tiszán

Utolérheti a Felső-Tiszáról érkező következő árhullám a folyó alsó szakaszán tetőző áradást; jelenleg másod- és elsőfokú készültség mellett folyik a védekezés, de egyre nagyobb kockázatot jelent a magas vízállás mellett a kialakuló jégtakaró - tájékoztatta a regionális vízügyi igazgatóság vezetője pénteken az MTI-t.

A Körös és a Maros áradása jelentősen késlelteti a tiszai árhullám levonulását, emiatt a vízállás a következő napokban Csongrádnál és Mindszentnél másod- (750 centiméter), Szegednél első fok (650 centiméter) fölött marad - közölte Kozák Péter.

A Tisza felső szakaszáról érkező újabb árhullám az új év első napjaiban az Alsó-Tiszán utolérheti az előzőt, Csongrádnál és Mindszentnél 10-20 centiméteres további áradást okozva.

A jövő hét első felében várható tetőzéskor mindkét vízmércénél kevéssel 800 centiméter felett lehet a vízállás. Szegednél az akkor már apadó Maros miatt nem várható visszaáradás - tudatta az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője.

A tartós hideg miatt a következő napokban fokozott jégképződésre, eleinte erősödő zajlásra, majd a jég beállására is kell számítani. A jelenlegi magas vízállás mellett kialakuló jégtakaró és az annak felszakadásakor meginduló zajlás az árvízi kockázatot jelentősen növeli.

Az Alsó-Tiszán a mindszenti vízmércéhez tartozó szakaszon másod-, a szegedi vízmércéhez tartozó szakaszon elsőfokú készültség van érvényben. A védekezésben 272-en vesznek részt, ők főként a figyelőszolgálatot látják el, de munkájukat nehezíti, hogy a burkolatlan töltésszakaszok sok helyütt járhatatlanok - közölte Kozák Péter.

Fotó: flickr.com

Mérsékelték a készültséget a Felső-Tisza tiszaberceli szakaszán is

Folytatódik a múlt heti olvadás és esőzés hatására kialakult újabb árhullám levonulása a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei folyókon, így a Felső-Tisza tiszaberceli szakaszán mérsékelték, a Túron pedig meg is szüntették az árvízvédelmi készültséget - közölte a nyíregyházi vízügyi igazgatóság vezetője pénteken az MTI-vel.

A Tisza gátjainál, Nagyhalász és Gávavencsellő között másodfokúról elsőfokúra mérsékelték a készenlétet, így a folyó felső szakaszán már csak Szabolcsveresmart és Tokaj között van figyelőszolgálat - mondta Bodnár Gáspár.

Az igazgató tájékoztatása szerint a Túr töltéseinél csütörtökön szüntették meg a készültséget, miután teljesen levonult az árhullám a folyóról. A Kraszna viszont továbbra is csak lassan apad, a gátjainál változatlanul szükség van a másodfokú készültségre.

Apad a nyírségi belvizeket összegyűjtő Lónyay-főcsatorna is, a tiszai torkolati, a Kótaj és Gávavencsellő közötti szakaszon már csak elsőfokú a készültség, Kótaj fölött azonban még másodfokú.

Bodnár Gáspár megemlítette, hogy árvízi jelenségeket elsősorban a Lónyay-főcsatorna mentén észlelnek, a gátaknál több helyen jelentkező szivárgásokat fokozottan figyelik és megteszik a szükséges beavatkozásokat.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.