Hatékony lépés lenne

Az ENSZ a hagyományos villanyégők kivonását szorgalmazza

A hagyományos villanyégők világszerte történő kivonását szorgalmazta a mexikói Cancúnban zajló Klímaváltozási Konferencián az ENSZ, amely szerint az energiatakarékos égők révén dollár milliárdokat lehetne megspórolni, és a váltás hatékony lépés lenne az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.

2010.12.03 09:57MTI

Mintegy negyven országban már működik program az energiatakarékos égők népszerűsítésére és terebélyesedő használatára - mutatott rá jelentésében az ENSZ Fejlesztési Programja (UNEP). Az UNEP szerint a világításhoz szükséges áramfejlesztés - amely gyakran fosszilis energiahordozókon alapul - az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának nyolc százalékát teszi ki.

Energiatakarékos izzókkal ez az arányt két százalékra lehetne csökkenteni. Száz ország "világítási szokásait" megvizsgálva a szervezet arra a megállapításra jutott, hogy az energiahatékony égők használatában jelentős spórolási- és károsanyag-kibocsátási potenciál rejlik. Indonézia, a világ egyik legnépesebb állama például évente egymilliárd dollárt takaríthatna meg, üvegházgáz-kibocsátása pedig nyolc tonnával lenne kevesebb. Ez az érték annyit tesz ki, mintha kétmillió autót kivonnának a forgalomból. Az UNEP tanulmánya alapján Brazília egy év alatt kétmilliárd dollárt spórolhatna, Mexikó 900 milliót, Dél-Afrika 280 milliót, míg Ukrajna 210 milliót. Emellett a kibocsátás is csökkenne ezekben az országokban. "A tapasztalható gazdasági hasznok még nagyobbak lennének" - mondta Achim Steiner, az UNEP vezetője, aki Indonéziáról szólva elmondta: a váltás révén elkerülhetővé válna számos szénerőmű megépítése, amely amúgy 2,5 milliárd dollárt emésztene fel.

A szakember szerint számításaik nem is vették figyelembe az egészségügyi hatásokat, többek között azt, hogy az energiatakarékos izzók révén jelentős mennyiségű káros összetevő tűnne el, beleértve a petróleumlámpákhoz használt kártékony anyagot.

A beltéri légszennyezés évente 1,8 millió halálesethez kapcsolható. A jelentés szerint az Európai Unióban már megkezdődött váltás különösen nehéz feladat elé állítja a fejlődő országokat

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.