Látják a problémát

Mikola: a bábáknak integrálódniuk kell az egészségügyi rendszerbe

Mikola István szerint a bábáknak és az otthonszülésnek integrálódniuk kell az egészségügyi rendszerbe. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes elnökéhez hasonló véleményt fogalmazott meg Lesley Page angol bábaprofesszor is a Semmelweis Mozgalom csütörtöki indító konferenciáján Budapesten.

2010.12.02 15:19MTI

Mikola István fontosnak nevezte, hogy a bábáknak is legyen szakmai kódjuk és ily módon legyenek részei az egészségügyi rendszernek. Emellett kiemelte, hogy a védőnők is fontos szerepet játszanak a szülés rendszerében.

A fideszes politikus szerint az orvosoknak, bábáknak, védőnőknek és civil szervezeteknek össze kell fogniuk ennek a morális természetű problémának a megoldására. Mint mondta, a törvényhozás mintegy fél évvel ezelőtt találkozott a helyzettel, miszerint a legnagyobb problémák a népegészségügyben és a demográfiai trendekben vannak.

A kormánynak szembesülnie kellett azzal, ha nem vállal felelősséget arra, hogy új irányt mutasson ezen a két területen, akkor hamarosan nem lesz miről beszélniük - közölte Mikola István, hozzátéve, hogy az új kormányzati struktúra vállalta a felelősséget. Úgy látja, a törvényhozás legnagyobb kihívása jelenleg, hogyan lehet ehhez egy új morális alapzatot megteremteni. Ehhez kapcsolódóan kiemelte: új törvényt alkottak a nemzeti összetartozásról, amely alapvetően fontos az elköteleződés és a gyermekvállalás kérdésében.

Mikola István hangsúlyozta, látják, hogy problémák vannak a szülés körül. Leszögezte: az új kormányzat hadat üzen annak a gyakorlatnak, hogy a gyermeket vállaló nőknek arról kelljen beszélgetniük, a szülésre kell gyűjteniük a pénzt.

Lesley Page kiemelte, hogy a szülészeti ellátás reformjához egy általános rendszerváltásra van szükség. Véleménye szerint a legfontosabb feladat a bábák regisztrációja és a képzési program kidolgozása olyan módon, hogy kompetensen és integráltan tudjanak dolgozni az egészségügyi rendszerben.

Fontos az alapképzés, de a tanulásnak egész életen át tartania kell - mondta, hozzátéve, hogy az Európai Uniónak is van egy kidolgozott szabályozása a bábák oktatására, ez magába foglalja egyebek mellett a családtervezési tanácsadást, a vészhelyzetben alkalmazandó eljárásokat és a kórházba való beutalás folyamatát is.

Bába-balhé: tüntetés Geréb Ágnes mellett. (fotó: MTI)


Lesley Page szerint nem lehet úgy egészséges szülészeti ellátórendszert létrehozni, ha nem működik együtt az összes egészségügyi vezető szakember. Ennek kapcsán megjegyezte: örül annak, hogy a konferencián a kormányzat részéről is megjelentek érdeklődők.

"A szülészet újjászületése, avagy az anya és babarát szülészeti ellátás lehetőségei" című konferencián Eliska Kodysová a Nemzetközi Anya- és Bababarát Szülészeti Ellátásért Kezdeményezés Európai Régiója regionális és csehországi képviselője kiemelte: "meg kell érteni, hogy a bábák nem a szülészorvosok versenytársai".

Amikor előadásában arról beszélt, reméli, hogy hamarosan Geréb Ágnes - az otthonszülés előzetes letartóztatásban lévő képviselője - is megoszthatja velük tudását és tapasztalatait, a közönség hosszas tapsba kezdett. A most elindult Semmelweis Mozgalom célja az anya- és bababarát szülészeti ellátás meghonosítása és folyamatos fejlesztése, együttműködve szakmai és civil szervezetekkel, valamint a családokkal.

A kezdeményezés védnöke Ékes Ilona fideszes országgyűlési képviselő.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.