"Reálisak a gazdasági előrejelzések"
Karvalits: a kormány túlbecsülte várható bevételeit
Reálisak a kormány gazdasági előrejelzései, sőt, az államháztartási hiány akár 2 és fél százalékra is leszorítható - mondta el az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.
2010.11.12 11:36MR1- KossuthKarvalits Ferenc azonban hozzátette: komoly kockázatokat lát abban, hogy a kormány túlbecsülte várható bevételeit, emiatt 2012-t követően újabb költségvetési intézkedésekre lesz szükség. Túlságosan derűlátó a kabinet a személyi jövedelemadó csökkentéséből származó előnyöket illetően is - jelentette ki Karvalits. Mint mondta, a munkahelyteremtéshez nemcsak adócsökkentésre, de beruházásokra is szükség van.
A kormány tervei szerint az idei 3,8 után jövőre 2,94 százalék lesz a költségvetés GDP-arányos eredményszemléletű hiánya. Az infláció várhatóan 3,5 százalék, míg a gazdasági növekedés 3 százalék lesz. A 2011-es költségvetés csökkenő államadóssággal számol.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter két héttel ezelőtt azt is bejelentette, hogy létrehozzák az államháztartás egyensúlyát javító alapot, amelybe beáramlik a 12-szer 30 milliárd forint a magánnyugdíj-pénztári befizetésekből, további összesen 540 milliárd pedig a visszaáramló vagyonból. A kormány ugyanis arra számít, hogy a hárommillió magánnyugdíj-pénztári tag 90 százaléka teljesen visszatér az állami nyugdíjrendszerbe. Így nagyjából kétezer milliárd forintnyi vagyona lesz az államháztartás egyensúlyát javító alapnak, amely az államadósság csökkentésére javasolja fordítani a kormány.
Miközben a személyi jövedelemadó 16 százalékra, a társasági adó a teljes évre vetítve 10 százalékra csökken, fél százalékkal emelkedik a nyugdíjjárulék, valamint banki, kereskedelmi, távközlési és energiaszektort terhelő különadók lesznek. Strukturális átalakításokról egyelőre csak a közszférában tudni.
A dologi kiadásokat itt 5 százalékkal csökkentik, míg a kormányzati intézményeknél 5, a háttérintézményeknél pedig 10 százalékos elbocsátás lesz. Emiatt mintegy 25-35 ezer ember kerülhet az utcára.

A jövő évi költségvetési terveket értékelő Magyar Nemzeti Bank szerint reálisak a kormány előrejelzései, a hiánycél elérhető, sőt, a deficit akár 2,5 százalékra is leszorítható, ugyanakkor a büdzsét olyan intézkedések terhelik, amelyek a hosszabb távú fenntarthatóság szempontjából problémásak - mondta a 180 percben Karvalits Ferenc, a jegybank alelnöke.
A kormány jelentős szja- és társaságiadó-csökkentést hajt végre, ami a növekedés szempontjából kedvező lépés ugyan, de hatalmas lyukat üt a költségvetés bevételi oldalán, hiszen 2012 után már 6-700 milliárdos bevételkieséssel kell számolni. A rendkívüli átmeneti intézkedések kifutása után így a költségvetés hiánya újra öt százalék fölé emelkedhet, és újabb költségvetési intézkedésekre lesz szükség - hangsúlyozta Karvalits, aki szerint sokkal hasznosabb lett volna, ha ezek az adócsökkentés olyan intézkedésekkel párosul, amelyek a kiadási oldalon hoznak érdemi, hosszú távon is fenntartható strukturális változásokat. A jegybank megítélése szerint a kormány hosszabb távú előrejelzéseiben a növekedési kilátások meglehetősen optimisták, nem kis részben azon az alapon, hogy a következő négy évben 400 ezer új munkahely jön majd létre, ám az MNB csak százezerrel számol. Ezek egy része az szja-csökkentésével ösztönzött a munkakínálat növekedéséhez köthető, másik része a mély recessziót követő élénkülésnek köszönhető, ám az új munkahelyek létrejöttéhez beruházásokra is szükség van. A kormány ugyan jelentős, tartósan 10 százalék fölötti vállalati beruházással kalkulál, de a jegybank számítása szerint a válságadók és az adórendszerrel kapcsolatos bizonytalanságok kedvezőtlenül hatnak az új projektekre, ezért nem is lesz jelentős mértékű a bővülés, sőt, amíg a rendkívüli adók élnek, az érintett szektorok még korábban tervezett beruházásaikat is inkább elhalasztják majd.
Az MNB egyébként a kormánnyal ellentétben hosszabb távon is csak 3 százalék körüli gazdasági növekedéssel számol.
A jövő évi inflációs előrejelzésben nincs különbség a jegybank és a kormány között, de az MNB szakértői szerint gondot jelenthet, hogy a kormány hosszabb távon is 3,5 százalék körülire teszi a pénzromlás ütemét.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:22 Szabotázsakció - Németországban letartóztattak három orosz ügynököt
- 14:00 Tulajdonstop helyett új jogköröket kaptak az önkormányzatok
- 12:36 Európa Tanács: szűkül a nők jogait védelmezők mozgástere
- 10:34 Gyorssegélyt szavazott meg a Hargita megyei önkormányzat a parajdi sóbánya megmentése érdekében
- 8:29 Csaknem négy évtizedet töltött börtönben téves ítélet alapján egy brit férfi
- 6:40 Országjárásra indul Magyar Péter a békéért és a nemzeti összetartozásért
- 22:37 Ismét tüntetés volt a gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért Budapesten
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06