Hazánk támogatja Albánia NATO-tagságát
Sali Berisha hálás Magyarországnak a balkáni rendezésben vállalt szerepéért
Magyarország támogatja Albánia NATO-tagságát - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden Budapesten, a Sali Berisha albán kormányfővel történt találkozóját követő sajtótájékoztatón. Az albán miniszterelnök szerint országa NATO-tagságával stabilizálni lehet a Balkán biztonságát.
2008.03.04 13:11MTIGyurcsány Ferenc és Sali Berisha tárgyalásán a kétoldalú kapcsolatok mellett - amit mindkét kormányfő rendezettnek és kiválónak értékelt - Albánia NATO-tagságáról és Koszovóról esett szó. Utóbbival kapcsolatosan arra a kérdésre, hogy Albánia néhány évtized elmúltával egyesülhet-e Koszovóval, Sali Berisha úgy válaszolt: húsz-harminc év múlva "mindannyian egyesülünk az Európai Unióban".
Egy másik kérdés kapcsán, hogy Magyarország elismeri-e Koszovó függetlenségét, Gyurcsány Ferenc azt mondta: "Magyarország elindult Koszovó elismerésének útján, és a közeli jövőben a végére is ér". A sajtótájékoztatón a kormányfő elmondta, hogy az április eleji bukaresti NATO-csúcsértekezleten várhatóan három ország, Albánia, Horvátország és Macedónia kap meghívást a szövetségbe. Magyarország mindhárom állam NATO-tagságát támogatja.
Ezzel kapcsolatosan Gyurcsány Ferenc emlékeztetett arra, hogy Magyarország kezdeményezte a szövetség bővítését célzó, Bővítés barátai elnevezésű folyamatot. A kétoldalú kapcsolatokat rendezettnek nevezte a kormányfő, de úgy értékelte, hogy főleg oktatási és tudományos téren bővíteni kell őket. Gyurcsány Ferenc hozzátette: tavaly megtartották az első magyar-albán üzletember-találkozót. Koszovó kapcsán a miniszterelnök úgy fogalmazott: Magyarország nagyra értékeli Albánia visszafogottságát, amivel hozzájárult, hogy "a folyamatok a megnyugvás felé haladjanak".
Sali Berisha a sajtótájékoztatón azt mondta: hálás Magyarországnak a balkáni rendezésben vállalt szerepéért. Országa NATO-tagságáról szólva az albán miniszterelnök kitért arra, hogy az előírásoknak megfelelően 2,3 százalékot fordítanak a költségvetésből a haderő átalakítására.
"Ha a térséget bevisszük a NATO-ba, biztonságosabbá is tesszük" - emelte ki Sali Berisha. Koszovó kapcsán az albán kormányfő azt mondta: Magyarország megtette, ami tőle telhető. A magyar és az albán miniszterelnök sajtótájékoztatóján Sali Berisha hangsúlyozta: bátorítja a magyar befektetőket, hogy jöjjenek Albániába. Gyurcsány Ferenc és Sali Berisha sajtótájékoztatója előtt a magyar és az albán nagykövet 2008-tól 2010-ig tartó oktatási, tudományos és kulturális megállapodást írt alá.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06