"Eltitkolt múltunk" - Kenedi pert nyert
Az állambiztonsági iratokról kérdezi a kormányfőt Gulyás József (SZDSZ)
Írásbeli kérdést nyújtott be Bajnai Gordon miniszterelnöknek Gulyás József, amelyben arról érdeklődik az SZDSZ-es képviselő, mikor terjeszti be a kormány az "eltitkolt múltunk" megismerhetőségét célzó törvényjavaslatot - közölte az SZDSZ szombaton az MTI-vel.
2009.05.30 10:00MTIA szabad demokrata ügyvivő már csütörtöki sajtótájékoztatóján is kifejtette azt a véleményét, hogy az elkenés, az ügyeskedés jellemzi a rendszerváltás előtti időszak állambiztonsági iratainak kezelését Magyarországon.
Mint emlékeztetett, az iratokat vizsgáló Kenedi-bizottság tavaly szeptemberben adta át a kormány képviselőinek a jelentését, de azóta nem történtek érdemi lépések az ügyben. A kormányfőhöz intézett kérdésében Gulyás József felidézi, hogy tavaly decemberben két képviselőtársával - Fodor Gáborral és Magyar Bálinttal - közösen országgyűlési határozati javaslatot terjesztettek elő az eltitkolt múlt megismeréséről, amelynek napirendre tűzését az Országgyűlésben az akkor még létező MDF-frakció nagy többsége és a kisebbségi kormányt támogató szocialista frakció akadályozta meg.
A minap ismét a kérdésre irányította a figyelmet az az esemény, hogy Kenedi János pert nyert Strasbourgban - hangsúlyozza a liberális politikus. (A strasbourgi bíróság kedden Kenedi János javára döntött abban a jogvitában, amelyet a történész az állampárti titkosszolgálati iratokhoz való hozzáférés megtagadása miatt kezdeményezett a magyar állam ellen.)
Gulyás József szerint fel kell hívni a figyelmet arra, hogy ENSZ UNESCO 1992/93-ban állásfoglalást adott ki, amelyben kötelezte a tagállamokat a múlt feltárására. Mindezek alapján azt kérdezi Bajnai Gordontól, elkötelezett-e abban, hogy - a Kenedi-bizottság jelentésével, javaslataival összhangban - a megfelelő jogszabály előkészítésével az Országgyűlés végre az állambiztonsági iratok nyilvánosságát megnyugtatóan rendezze; illetve figyelembe veszi-e a kormány azokat a nemzetközi normákat, állásfoglalásokat, amelyek elvárást fogalmaznak meg a múlt feltárásával kapcsolatban.
Kész-e támogatni az SZDSZ azon kezdeményezését, hogy a kormány legkésőbb a nyári rendkívüli ülésszak végéig benyújtsa szabályozási javaslatát az Országgyűlésnek - zárul Gulyás József kérdése, amelyre írásban vár választ a kormányfőtől.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:04 Gál Péter: tavaly 1,7 millió hektoliter bort fogyasztottak Magyarországon
- 8:03 KSH: a bruttó átlagkereset 708.300 forint volt,
- 6:02 MVM: júliustól kizárólag elektronikus energiaszámlát kapnak a nem lakossági ügyfelek
- 20:59 Olasz bíróság: a migránsokat szállító civil hajóknak saját országukban kell kikötni
- 18:58 Számlagyárat lepleztek le a Budapesti Nagybani Piacon
- 16:01 Alex Soros Hillary Clinton volt vezető tanácsadójával kötött házasságot New Yorkban
- 14:57 Új COVID-variáns terjed - borotvapengeszerű torokfájdalom a fő tünet
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06