Háború
Szijjártó: Magyarország tiszteletet vár még Zelenszkijtől is
A magyar külügyminiszter szerint Budapest vétójoga miatt Ukrajnának számolnia kell azzal, hogy az uniós támogatások sorsa nagyrészt Magyarország jóváhagyásától függ.
2025.10.03 18:49ma.huSzijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter éles hangon reagált Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentéseire, amelyekben Kijev azt sürgette, hogy Magyarország szüntesse be az orosz olaj vásárlását. A magyar diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy Magyarország elvárja „még Zelenszkijtől is”, hogy tisztelettel beszéljen az országról és a magyar emberekről, különösen annak fényében, hogy Ukrajna fennmaradása nagymértékben függ az Európai Unió támogatásaitól, amelyekről csak egyhangú döntéssel lehet határozni.
A feszültség újabb állomását jelentő vita annak kapcsán bontakozott ki, hogy Zelenszkij az X közösségi oldalon támogatásáról biztosította Donald Trump amerikai elnök javaslatát, amely szerint Európának haladéktalanul fel kell hagynia az orosz olaj vásárlásával. Az ukrán elnök kijelentette: „Rövidlátás az Egyesült Államokkal szembemenni – és a magyaroknak ezt tisztán meg kell hallaniuk.”
Magyarország ezzel szemben hosszú ideje hangoztatja, hogy energiaellátása döntően az orosz forrásokra épül, és a drasztikus szankciók azonnali bevezetése a magyar gazdaság működését sodorná veszélybe. Orbán Viktor miniszterelnök korábban kijelentette: ha hazája elveszítené az orosz olajhoz és földgázhoz való hozzáférést, „a magyar gazdaság térdre esne.” Budapest ezért folyamatosan ellenezte azokat az uniós javaslatokat, amelyek az orosz energiahordozók gyors kivezetését célozták.
A helyzetet tovább bonyolította, hogy szeptemberben Ukrajna dróntámadásokat indított a Barátság kőolajvezetéken, amely Oroszországból szállít olajat Magyarországra. Orbán ennek kapcsán azzal vádolta Kijevet, hogy szándékosan próbálja veszélyeztetni Magyarország energiaellátását, válaszul arra, hogy Budapest ellenzi Ukrajna uniós csatlakozását.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:06 Kátai-Németh Vilmos: át kell világítani a gyermekvédelmi rendszert
- 6:03 Egy napon belül kétszer is gyorshajtáson értek egy postásautót Mihálygergén
- 23:52 Magyar busz szenvedett balesetet Dél-Csehországban, többen megsérültek
- 22:53 Sulyok Tamás: továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet
- 20:55 Magyar Péter: a közmédia vezérigazgatóinak azonnal távozniuk kell
- 18:55 Országosan ellenőrzi a motorosokat a rendőrség június elején
- 8:00 Pályázati hírek
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


