Alulképzettek vagyunk?
Az OECD szerint kevés a magyar diplomás
Az OECD legfrissebb összesítése szerint más országokkal összehasonlítva Magyarországon túl alacsony, 17 százalékos a diplomások aránya, miközben az átlag 26 százalék - olvasható az Országos Felsőoktatási és Információs Központ honlapján közzétett összegzésben.
2008.10.04 09:13MTIAz OECD Oktatási Igazgatósága 2008-ban is megjelentette Oktatási körkép című kiadványát, melyben a tagállamok oktatási rendszerének főbb mutatóit, a 2006-os évre vonatkozó nemzetközi összehasonlító adatsorokat tette közzé.
A felsőoktatási rendszereket, a felsőfokú végzettségűek számának és arányának alakulását, a diplomások munkaerőpiaci helyzetét bemutató adatok mellett a kiadvány az oktatási kiadásokkal, az állami finanszírozással és a megtérülés kérdéseivel is foglalkozik.
A 2006. évi adatok szerint a 25-64 éves népesség körében 17 százalék a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya Magyarországon, tehát az utóbbi évtizedben végbement bővülés ellenére hazánk továbbra is elmarad az OECD-országok 26 százalékos átlagától.
A diplomások arányát tekintve az Amerikai Egyesült Államok és Norvégia toronymagasan vezet 30 százalék feletti mutatóval. Magyarország - Lengyelország, Franciaország, Németország és Görögország társaságában - a középmezőnyben helyezkedik el, a sort Olaszország, Ausztria és Törökország zárja.
A statisztikai adatok továbbra is azt mutatják, hogy a magyar fiataloknak kifejezetten megéri felsőfokú végzettséget szerezni. A foglalkoztatottsági rátát vizsgálva az látható, hogy míg a felsőfokú (és a felső-középfokú) végzettséget szerzők nagyjából az OECD-átlagnak megfelelő arányban vannak jelen a munkaerőpiacon, addig a középfokúnál alacsonyabb iskolázottsággal bírók körében óriási a leszakadás.
A diplomás munkanélküliségi arányszám 1997 és 2006 között ugyan kismértékű emelkedést mutatott, de még így is alacsonyabb maradt, mint a legtöbb tagállamban.
Az OECD összegzéséből kiderül az is, hogy a 25-64 éves diplomások jövedelmi előnye a középfokú végzettségűekhez képest Magyarországon kimagaslóan nagy: az összes OECD-ország közül a legmagasabb, közel 120 százalékos.
Nemek szerint ugyanakkor komoly különbségek figyelhetők meg: a diplomás férfiak több mint két és félszer annyit keresnek, mint a csak érettségizettek, a diplomás nők esetében a középfokú végzettségűekhez mért jövedelmi előny lényegesen kisebb, "mindössze" 89 százalékos - olvasható az OFIK összegzésében.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06