Nem volt jogosult a felperes
Másodfokon is elutasították a kajászói gazdák termőföld-perét
A Fővárosi Törvényszék, mint másodfokú bíróság, elutasította a kajászói gazdák által indított pert, pénteken helyben hagyta az elsőfokú bíróság döntését, amely szerint a felperes nem volt jogosult a per indítására.
2014.05.23 14:43MTI
freedigitalphotos.net/dan
A gazdák képviselői az MTI-vel közölték, hogy a Kúriához fordulnak az ügyben.
A felperes, az Összefogás a Magyar Földért és Vidékért Egyesület (a Kajászói Gazdatanács és Gazdatanácsok Szövetségének képviseletében) a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) és Kiss Árpád, az egyik kajászói földpályázaton nyertes vállalkozó ellen kezdeményezett peres eljárást a földbérleti szerződés megsemmisítéséért még a múlt évben.
Az elsőfokú bíróság a múlt év őszén úgy ítélte meg, hogy nem az indította a pert, aki arra jogosult lett volna, és nem az ellen, aki a termőföld pályázatokon az állami föld tulajdonosa.
Mindehhez a másodfokú bíróság nyomatékul hozzátette azt az érvelést, hogy a felperest perindításra a törvény nem hatalmazza fel, az alperessel szemben pedig védendő alanyi joga nincsen.
A felperes egyesület az első perben azt szerette volna elérni, hogy a bíróság mondja ki: a pályázat érvénytelen volt, és állítsa helyre az eredeti állapotot.
Az elsőfokú bíróság azonban ezt érdemben nem vizsgálta, mivel álláspontja szerint - amelyet ítéletében is megerősítettet - az egyesületnek sem jogszabályi felhatalmazása, sem jogi érdeke nem volt a per megindítására.
Ezt a felperes vitatta, ezért fellebbezett az első fokú ítélettel szemben, azonban érveivel a másodfokú bíróságot sem tudta meggyőzni, amely helyben hagyta az elsőfokú ítéletet.
A másodfokú ítéletet kimondó bíró leszögezte: a felperesnek nincs meg az ügyben a legitimációja. Ezért a másodfokú bíróságnak is azt kellett kimondania, hogy a felperes kereseti alapon nem lehet felperes.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:38 Virágzó árokpart miatt kap felszólításokat egy vecsési lakos, miközben országosan a vágatlan május terjed
- 8:09 Lövöldözés Monoron: a TEK tűzharcban lőtte le a rendőrökre támadó férfit
- 6:29 Távozik Such György az Országgyűlés főigazgatói posztjáról
- 21:21 ORFK: több mint 2550 jogsértést állapított meg a Roadpol-ellenőrzés
- 19:18 Magyar Péter: történelmi léptékű a kormány előtt álló munka
- 17:03 Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei
- 15:59 Négy minisztérium vezetői vétójogot kapnak a kormányzati döntéshozatali mechanizmusban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


