Ha már úgy is egyre kevesebb a kórház
Szócska: a cél az idősek otthoni gondozása
A prevencióra és az aktív emberi erőforrások megerősítésére van szüksége a geriátriai és az aktív fekvőbeteg-ellátásnak.
2013.10.01 14:05MTI
Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár az Egymást Értő Szakemberek Nemzetközi Konferenciájának nyitó eseményén kiemelte: a geriátria területén az egyik legfontosabb cél, hogy otthonukban, egészségesen és önellátásra képesen lehessenek az idős emberek, és legyen elég szakember az ellátásukra.
Az államtitkár elmondta: elemzéseik szerint a szociális jellegű ellátások a jelenlegi aktív fekvőbeteg-ellátások 30-40 százalékát teszik ki, ezek mozaikszerűen léteznek az egyes kórházi osztályokon. Nagyobb lélegzetű beavatkozásokat már nem végeznek el ebben a kormányzati ciklusban, de előkészítik egy olyan átmeneti ellátási forma bevezetését, amely koncentráltan hozná össze az ilyen jellegű ellátásra szoruló betegeket a kórházak területén.
Nagy szükség van az aktív emberi erőforrásra mind a geriátriai, mind pedig a krónikusjáróbeteg-ellátások tekintetében. Ennek megoldására az alapellátásra, később a geriátriára szakosodott orvosképzést terveznek finanszírozni, oly módon, hogy beszámítják az orvostanhallgatók gyakorlati idejébe az ezeken az osztályokon eltöltött időt - ismertette.
Az államtitkár beszélt az elektronikus rendszerek fejlesztésének fontosságáról is, amely a háziorvosoknak lehetővé tenné, hogy betegeik összes leletéhez hozzáférjenek, így biztosítva a betegkövetés hatékonyságát. Ennek következtében a járóbeteg-ellátás lesz felelős azért, hogy feleslegesen senki ne kerüljön kórházba, és azt is könnyebb lenne ellenőrizni, hogy a páciens megkapja-e a számára legmegfelelőbb ellátást.
A Magyar Gerontológiai és Geriátriai Társaság által szervezett konferencián az egész világon egyre nagyobb társadalmi-gazdasági kihívást jelentő, az időskori szellemi hanyatlás kórformáiról és az egyéb, hosszú idejű ápolással-gondozással járó időskori állapotokról tanácskoztak meghívott hazai és nemzetközi szakemberek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 12:11 Egy idős férfi autóval ment le Róma híres nevezetességén, a Spanyol lépcsőn - videó
- 10:04 Ékszerteknős-invázió - Tatabányán és Veresegyházon már megkezdték az eltávolításukat
- 8:50 Ismét magyar katonaorvos került vezető pozícióba a NATO-ban
- 6:21 Kipattantak a kocsiból gyújtogatni, de végül látványos kémiai kísérletet hajtottak végre - videó
- 22:16 A NASA újból elhalasztotta a magyar asztronautát is szállító Axiom 4 misszó indítását
- 20:14 Parajd - Újabb beomlások nyomán ismét sós víz került a Korond-patakba
- 18:12 Karácsony Gergely: a főváros megrendezi a szabadságünnepet
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06