Hiller, Kunhalmi

Az MSZP szerint a béremelés nem fedi el az oktatáspolitika hibáit

A volt oktatási miniszter szerint az iskolaigazgatók kiválasztásának módja rossz, gyakorlata pedig botrányos: a kormányzat sok helyen a helyi közösség akaratával szemben nevezte ki az intézményvezetőt.

2013.09.01 12:42MTI
Fotó: MTI

A szocialista párt szerint a köznevelési törvény teljes körű életbe lépése zárt és merev iskolarendszert hoz létre, a Fidesz oktatáspolitikai hibáit pedig a pedagógusbér-emelés sem fedi el a hétfőn kezdődő tanévben.

Erről Hiller István volt oktatási miniszter és Kunhalmi Ágnes, az MSZP elnökségi tagja beszélt vasárnap Budapesten, sajtótájékoztatón.

Kunhalmi Ágnes azt mondta: bár ezt kívánják, nem lesz zökkenőmentes az új tanév, az iskolarendszerben általános a bizonytalanság, a tanárok és a szülők türelmetlenek, dühösek vagy félnek.

Véleménye szerint a hétfőn kezdődő tanévben minden eddiginél jobban kiütközik a Fidesz "oktatáspolitikai rombolása". Bírálta a kormányt az iskolairányítás központosítása és a tankönyvterjesztés államosítása miatt. Azt mondta, az átalakítás az eddiginél gyengébb színvonalú közoktatást, drágább és nehezebb tankönyvbeszerzést hozott, az új Nemzeti alaptanterv pedig "megtanulhatatlan és megtaníthatatlan".

Hiller István arról beszélt: a teljes terjedelmében szeptember 1-jén hatályba lépő köznevelési törvény zárt és merev iskolarendszert hoz létre, ilyen centralizált iskolaigazgatás még nem volt Magyarországon.

A volt oktatási miniszter szerint az iskolaigazgatók kiválasztásának módja rossz, gyakorlata pedig botrányos: a kormányzat sok helyen a helyi közösség akaratával szemben nevezte ki az intézményvezetőt.

Hiller István helyesnek minősítette, hogy ha különböző mértékben is, de nő a pedagógusok fizetése. Emlékeztetett arra, hogy az MSZP meg is szavazta ezt a parlamentben. Hangsúlyozta azonban, hogy a kormány nem tartotta be vállalását: míg a tanárok munkaterhe az életpályamodell bevezetésével a korábban várt mértékben nő, az ígért béremelésnek csak 60 százaléka valósul meg.

Véleménye szerint a kormány "összecsapta" a szabályozást, így fordulhat elő, hogy négyezer-ötszáz pedagógus bére csökken szeptembertől, noha - fűzte hozzá - nyilvánvaló, hogy elsöprő többségüknek "eddig sem volt államtitkári fizetése".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.