Magyarország kész mentőegységeket küldeni

Jól vannak a Kínában élő magyarok a földrengés után

Nem esett baja egyik magyarnak sem azok közül, akik a délnyugat-kínai Szecsuán (Sichuan) tartomány fővárosában tartózkodtak a hétfői földrengéskor - közölte a Külügyminisztérium szóvivője, Szelestey Lajos.

2008.05.13 18:53MTI

A pekingi magyar nagykövetség telefonon kapcsolatot teremtett a Csengtuban (Chengdu) tanuló két magyar diákkal, illetve az ott tartózkodó 10 másik magyarral, akik elmondták, hogy egyikük sem sérült meg a rendkívül súlyos földrengés során - áll a közleményben. A szóvivő kitért arra, hogy az érintettek lakásaikba, illetve a kollégiumokba csak akkor mehetnek vissza, ha a statikusok felmérik az épületek állapotát. 

A kommüniké rámutatott: a földmozgások epicentrumában, Vencsuan (Wenchuan) járásban műholdas telefon segítségével gyűjtöttek információt a hatóságok a pusztítás mértékéről, s ennek alapján már tudható, hogy a legtöbb kár a falvakban és kisvárosokban keletkezett. A környéken eddig több mint 1.100 utórengést regisztráltak. A közlemény szerint Kusai Sándor nagykövet Pekingben hivatalosan tájékoztatta a kínai Külügyminisztériumot, hogy Magyarország kész mentőegységeket küldeni a leginkább érintett övezetekbe. 

A kínai fél egyelőre mérlegeli, hogy igényt tart-e erre - tudatták. A földrengésnek az Új Kína hírügynökség szerint csaknem 10 ezer halálos áldozata van. A Richter-skálán 7,8-es erősségű földmozgás epicentruma Szecsuán tartomány közigazgatási központjától, Csengtutól mintegy 92 kilométerre észak-nyugatra, Vencsuan település közelében volt. A hétfői földrengés az Új Kína hírügynökség adatai szerint a legsúlyosabb az országban az 1976 júliusi katasztrófa óta.
 
Kedden Csengtuból érkezett egy orvoscsapat 1.300 katona kíséretében Jinhsziu (Yinxiu), településbe ahol létrehozták a sürgős mentési akciók parancsnokságát. Ven Csia-pao kínai kormányfő hétfőn a szintén katasztrófa sújtotta Tucsiankianba érkezett, kedden pedig egy másik közeli városba utazott. A mobiltelefon hálózatok túlterheltsége miatt a térséggel akadozik a telefonösszeköttetés, Kínán belül azonban vezetékes telefonon és az interneten keresztül komolyabb fennakadások nélkül érhető el Csengtu, a magyarok lakhelye, ahol kedd reggel még 2.300 ember volt a törmelékek alatt, és mintegy 600-an haltak meg. 

A kínai környezetvédelmi minisztérium kedden szakértőket küldött a földrengés sújtotta területekre, mindenekelőtt az ott működő atomerőművekbe. A huszonegy szakértő feladata, hogy szavatolja a nukleáris létesítmények, vegyi üzemek, cementgyárak és más környezetre esetleg káros hatással járó gyárak biztonságát. 

A kínai Vöröskereszt eközben sátrakat, takarókat, élelmiszert, ivóvizet, gyógyszereket és mindenekelőtt pénzt kért kedden közzétett, sürgős segélyfelhívásában, az egészségügyi minisztérium pedig véradásra szólított fel. A földrengésben nem rongálódott meg egyetlen pekingi olimpiai létesítmény, továbbá a Három-szoros erőmű sem.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.