Kiterjedt kapcsolatai lehettek a svéd diplomatának

Megtervezett akció volt Wallenberg budapesti missziója?

Két amerikai kutató szerint a II. világháború alatt budapesti zsidókat mentő Raoul Wallenberg svéd diplomata megbízatása valószínűleg korántsem volt annyira véletlenszerű, mint azt korábban gondolták.

2012.03.19 13:49MTI

Susanne Berger és Vadim Birstein elmondásuk szerint olyan új anyagokra bukkantak, amelyek azt bizonyítják, hogy Wallenbergnek már azt megelőzően kiterjedt kapcsolatai voltak svéd döntéshozókkal és a magyar ellenállással, hogy 1944-ben Budapestre küldték.
   
Wallenberg "nem valami zöldfülű, naiv fickó volt, aki a semmiből kezdte (akcióját) Budapesten - mondta Berger az AP hírügynökségnek - Úgy tűnik, hogy bizonyos körökből nagyon erős nyomás volt tapasztalható (kinevezése érdekében)".
   
Wallenberg több ezer zsidót mentett meg a deportálástól a vészkorszak idején a magyar fővárosban. A svéd diplomata 1945 januárjában eltűnt, miután a szovjet Vörös Hadsereg letartóztatta. Moszkva soha nem indokolta meg hivatalosan, hogy miért vették őrizetbe a férfit.
   
Wallenberg diplomáciai kiküldetése valójában fedőtevékenység volt, a férfit az amerikai Háborús Menekültek Bizottsága bízta meg a budapesti zsidók megmentésére irányuló misszióval.
   
Berger és Birstein tavaly olyan naplóbejegyzésekhez és egyéb dokumentumokhoz jutott hozzá Ullein-Reviczky Antal magyar diplomata lányától, amelyek megdönteni látszanak azt a széles körben osztott nézetet, miszerint elsősorban a véletlennek köszönhető, hogy személy szerint Wallenberget bízták meg a feladattal.
   
Ullein-Reviczky a magyar ellenállás kulcsfigurája volt, és amerikai és brit hírszerzési kapcsolatokkal is rendelkezett. 1943-ból és 1944-ből származó stockholmi és budapesti vendéglistái és különböző társadalmi eseményekkel kapcsolatos feljegyzései szerint Wallenberg sok időt olyan töltött befolyásos személyek társaságában, akik lehetővé tehették budapesti kinevezését.
   
Ezen személyek közé tartozott Christian Günther svéd külügyminiszter és Erik Boheman, a külügyminisztérium kereskedelmi irodájának vezetője is. Wallenberg olyan magas rangú magyar politikusokkal és üzletemberekkel is találkozgatott, akik Berger szerint "a náciellenes érzelmű személyek magját" képezték az országban.
   
"Mindez minden bizonnyal felkeltette a szovjetek figyelmét - írták a kutatók közleményükben - Nagyon valószínű, hogy a stockholmi és magyarországi szovjet hírszerzők részletesen beszámoltak Moszkvának Raoul Wallenberg 1943 és 1945 közötti tevékenységéről".
   
Wallenberget állítólag 1947-ben kivégezték, ez azonban mindeddig nem nyert bizonyítást, miután sem földi maradványai, sem halotti bizonyítványa nem került elő.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.