"Böszmeség" a BÖSZ tervezete?

A főpolgármester-választásról kezdeményez népszavazást az LMP

Népszavazást kezdeményez a fővárosi LMP-frakció arról, hogy a főpolgármestert és a fővárosi közgyűlés képviselőit a jövőben is közvetlenül válasszák-e meg a budapestiek.

2011.09.22 12:03MTI

Karácsony Gergely országgyűlési képviselő a Városháza előtt tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján "böszmeségnek" nevezte a BÖSZ (Budapesti önkormányzati Szövetség) tervezetét, ami szerint 2014-től automatikusan a Fővárosi Közgyűlés tagjai lennének a kerületi polgármesterek, és a közgyűlés tagjai maguk közül választanák ki a főpolgármestert.
   
Az LMP álláspontja szerint ez olyan mértékű beavatkozást jelent a demokratikus önkormányzati rendszerbe, amelyről feltétlenül ki kell kérni az érintettek véleményét - hangzott el.
   
Kaltenbach Jenő fővárosi képviselő bejelentette: ezért azt javasolják a közgyűlésnek, hogy helyi népszavazás keretében kérdezzék meg az ügyben a budapesti polgárokat.
   
A határozati javaslatba foglalt kezdeményezés szerint a választópolgároknak arra kellene válaszolniuk: egyetértenek-e azzal, hogy a Fővárosi Közgyűlés határozatban kérje fel az Országgyűlést arra, hogy Budapest főpolgármesterét, illetve a közgyűlés képviselőit továbbra is közvetlenül válasszák?
   
Kaltenbach Jenő szerint a BÖSZ tervezete közigazgatási szempontból is tragikus helyzetet idézne elő, mert azzal a főváros tovább szétaprózódna, és ezzel az egységes Budapest lényegében megszűnne.
   
Arra hívta fel a figyelmet, hogy szinte minden más európai fővárosban lényegesen értelmesebb, hatékonyabb közigazgatási rendszer működik, és általában "az egész város testülete" határozza meg a legfontosabb kérdéseket, míg a kerületek legfeljebb kiegészítő jellegűek.
   
Úgy látja, ha a BÖSZ elképzelése mégis megvalósulna, akkor az azt jelentené, hogy a fővárosnak gyakorlatilag nem lesz központi akarata, a kerületi lobbik teljesen szétszabdalnák a várost. A budapestiek biztos, hogy nagyon rosszul járnának ezzel - szögezte le.
   
Azt mondta, a tervezet nem illeszkedik Budapest múltjához, hagyományaihoz sem; a főváros vezetése, közigazgatása soha nem volt az elmúlt száz évben annyira széttagolt, mint amilyen a BÖSZ-javaslat alapján lenne.
   
Jelezte azt is, Tarlós Istvánt is tájékoztatták az indítványukról, és azt - mint fogalmazott - a főpolgármester nem ellenezte.
   
Közölte, ha mégsem kap többséget a javaslat a közgyűlésben, akkor közvetlenül a választópolgárokhoz fordulnak majd, tehát a népszavazás kiírása érdekében aláírásgyűjtésbe kezdenek.
   

Karácsony Gergely azt hangoztatta: ennek a népszavazásnak a politikai súlya elég lehet ahhoz, hogy megállítsa a Fideszt ebben a kérdésben, még akkor is, ha közjogi értelemben a kezdeményezés nem köti az Országgyűlést.
   
Utalt arra, hogy az új önkormányzati törvényt várhatóan még az idén elfogadja az Országgyűlés, ezért is szeretnének "beelőzni" a mostani a kezdeményezéssel.
   
Emlékeztetett arra, hogy Budapesten az elmúlt két évtizedben nem volt népszavazás, csak kerületi szinten.

Tarlós István: a közvetlen főpolgármester-választás ad legitimitást

Tarlós István szerint a demokráciában szükség van arra, hogy a főpolgármestert a választók válasszák meg és "ne körülbelül 17 ember, valamiféle pártelhatározás alapján".
   
A városvezető erről csütörtökön beszélt újságíróknak. Tarlós István az önkormányzati törvény megszületésének körülményei kapcsán úgy fogalmazott: "összefoglalóan csak azt tudom mondani, hogy amikor néhány kerületi szintű ember, aki személyes egzisztenciájában is érintett, írhat meg egy ilyen fontos törvényt, az jó nem lehet".
   
Mint mondta, a "világon ilyen struktúra és ilyen fővárosi modell, legalábbis Európában, nincs". Felidézte, hogy Londonban volt, de "villámgyorsan visszacsinálták", mert nem vált be.
   
A főpolgármester kifejtette, hogy őt közvetlenül, több mint 300 ezer szavazattal választották meg; ez "komoly legitimitást ad", amire szüksége van.
   
A városvezető bírálta azt az érvelést, amelyet a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ) "papírra vetett és képes volt kikínlódni magából" arra vonatkozóan, hogy "túlságosan legitim a főpolgármester".
   
Hozzátette: számára nem mindegy az, hogy több százezer ember adja a hátterét a legitimitásának, vagy körülbelül 17 ember választja meg "valamiféle pártelhatározás alapján".
   
Tarlós István a főváros és a kerületek közötti feladatmegosztás kapcsán azt mondta: "a kerületek olyan hatásköröket szipkáznának be, és olyan, a fővárost illető bevételekre tennék rá a kezüket, amivel a nagyon súlyos gazdasági helyzetükön könnyíteni tudnak".
   
Kitért arra, hogy a főváros eladósodottságának mértéke a bevételek és az átengedett források arányában még mindig sokkal jobb, mint néhány kerületé. Példaként említette, hogy míg a fővárosban az eladósodottság mértéke nem éri el a 60 százalékot, addig az V. kerületben 92 százalékos, a XII. és a XXIII. kerületben pedig 100 százalék fölött van.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.