Iszik vagy vezet?
Sajnálom, ön túl részeg a vezetéshez!
"Meeejü hazaa" - a mondat, ami nem megfelelően hangsúlyozva garantáltan taxizáshoz vezet, az autó pedig marad a helyén.
2014.12.04 15:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
freedigitalphotos xedos4
Noha Európa egyes országaiban közel sem olyan szigorúak az alkoholfogyasztási szabályok, mint hazánkban - Belgiumban például még egy pohár sör is belefér a sofőröknek -, számos helyen nagyon komolyan veszik az alkoholfogyasztás és a vezetés (nem kívánt) kombinációját. Például Németországban, ahol nemrég bejelentették, hogy elkészült az első, részeg beszédmintákat tartalmazó adatbázis, az Alcohol Language Corpus, amivel kiszűrhető, hogy vajon ittas állapotban próbál-e valaki járművet vezetni.
Aki már találkozott részeg emberrel, tudja, hogy ilyenkor a beszédtempó, a tónus, a stílus megváltozik, az alkohol befolyása nem rejthető el, felismerhetővé válik. Ezt használja ki a Fast Company fejlesztése, akik abban bíznak, hogy a (hang)felismerő rendszer hamarosan általánosan elterjedhet a gépjárművekben, megelőzve ezáltal az ittas állapotban való autóvezetést. Az elképzelések szerint a jármű néhány kérdést tenne fel a sofőrülésben ülőnek, és az adott válaszok elemzésével kiderítené, hogy vajon ivott-e. Ha igen, akkor letiltaná az indítást.
Mindez azonban nem holnap fog bekövetkezni. Egy korábbi tanulmány szerint a véletlenszerű felismerésnél azért jobb értéket produkálnak az algoritmusok, de még így is csupán 73 százalékos valószínűséggel ismerik fel a részeg sofőrt. Vagyis megbízhatóan nem azonosítják az ittas vezetőt, így pedig nem alkalmazhatók, további fejlesztés nélkül.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:35 Karácsony Gergely: két és fél paksi atomerőműnyi energia rejlik a budapesti temetőkben
- 22:46 Batman járja Ráckeve utcáit éjszakánként - már többször is látták a titokzatos alakot
- 16:10 Köztársasági elnökké választották Baka Andrást
- 10:49 Kapitány István: kizárják az OPUS TITÁSZ-t az RRF-pályázatokból
- 10:37 Megrongálták a zsámbéki polgármester családjának két autóját
- 8:59 Egyetlen pillanat is elég a bajhoz - a rendőrség videóval figyelmezteti a rollereseket
- 6:54 Szarófantom tartja izgalomban Orosházát - a lakosság segítségével keresik a rejtélyes alakot
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


