Készpénzforgalmi szemlélet az adóhatóságnál
Lehullhat a lepel az APEH jogsértő vagyonosodási vizsgálatairól ?!
Az APEH a vagyonosodási vizsgálatoknál évek óta egy az adójogszabályokkal köszönő viszonyban nem lévő módszerrel keseríti meg a magánszemélyek életét.
2009.10.01 10:20OTSAz adóhatóság egy új - nem létező - fogalmat vezetett be a "készpénzforgalmi szemlélet"-et. Ez szerinte azt jelenti, hogy valamennyi bankszámlára vonatkozó érdemi pénzmozgást (bevétel, kiadás) figyelmen kívül hagyhat, és csak a magánszemély "pénztárcája" szemszögéből kell vizsgálódnia. Bár valamennyi adótörvényünk pénzforgalmi szemléletű, azaz nem tesz különbséget a készpénz illetve a számlapénz között, az APEH módszer csonkítja a törvényi fogalmakat csupán a készpénzre. Mit jelent ez konkrétan?
Az APEH "készpénz-egyenleg" módszere szerint nem számít bevételnek a bankszámlán lévő, akár évekkel korábban megszerzett nyitóösszeg. Nem számít bevételnek a bankszámlára utalt munkabér, az ingatlaneladás bankszámlára utalt ellenértéke, a bankszámlán elszámolt kamatbevétel vagy árfolyam nyereség sem. Így nem csoda, ha ezzel a módszerrel az adózónak forrás hiánya lesz!
Az APEH módszer nem a tényleges időpontjában számolja el a kiadásokat, például a bankszámláról vásárolt ingatlant, gépkocsi törlesztő részletet, a bankkártyával való vásárlást, közüzemi díjak banki kiegyenlítését, hanem jóval ezt megelőzően. Akkor mit tekint az APEH az adótörvényektől elrugaszkodva bevételnek illetve kiadásnak?
A pénzforgalmi szemléletben a pénztár és a bankszámla közötti mozgáskor az adózó a pénzét egyik "zsebéből" (pénztárca) a másik "zsebébe" (folyószámla, bankkártya) teszi át. Vagyoni helyzete tehát nem változik! Mit mond erre az APEH módszere? Az "igazi bevétel"(?!) a bankszámláról készpénzfelvétel, míg az "igazi kiadás" a bankszámlára a készpénz befizetése. Sokaknak itt szakad el cérna!
Az APEH- módszer már a folyószámlára befizetéskor elszámolja "vagyonosodásként" a befizetett összeget, tehát a kiadást a tényleges időpontjához képest előbbre hozza. A bankszámlán meglévő összeget csak akkor tekinti bevételnek, amikor azt felvesszük készpénzben a bankszámlánkról. Mivel a bankszámlánkon már meglévő számlapénz bevételként nyilvánvalóan korábban keletkezett, ezért a bevételt az APEH-módszer a ténylegesnél későbben számolja el. Így az APEH "készpénz-egyenleg" módszere fiktív (nem valóságos) forráshiányt generál!
Az APEH-módszer ellentétes a Személyi jövedelemadó törvény bevétel fogalmával, az Illetéktörvény vagyon fogalmával, és az Adózás rendjéről szóló törvény becslési eljárásra vonatkozó részeivel, mert ezek pénzeszközökre vonatkoznak, és nem tesznek különbséget a készpénz és a számlapénz között. Az Adóhatóságnak jogszabályokkal kellene alátámasztania, hogy mire alapítja nem létező "készpénzforgalmi-szemlélet" fogalmát. Erről kell majd egy hét múlva számot adnia az APEH -nek a Fővárosi Bíróságon - áll Angyal József regisztrált okleveles adószakértő közleményében!
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
- 10:56 Harry herceg: szeretnék kibékülni a családommal
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06