Földmozgás
Szeizmikus krízis Görögországban - Több mint 12.800 földrengés rázta meg a Santorini-Amorgos övezetet
Folyamatos földrengések, növekvő aggodalom.
2025.02.11 21:10ma.huTíz nap alatt több mint 12.800 földrengést regisztráltak a Santorini-Amorgos térségben, a legerősebb, 5,3 magnitúdós rengés február 10-én este rázta meg a régiót. A görög Vöröskereszt (HRC) mentőcsapatokat, szociális munkásokat és pszichológusokat küldött a térségbe, hogy segítséget nyújtsanak az érintett lakosságnak.
A Nemzeti és Kapodisztriai Athéni Egyetem (EKPA) Kockázat- és Válságkezelési Interdiszciplináris Bizottsága megerősítette, hogy február 1. és 10. között több mint 12.800 földrengés rázta meg a térséget. A földrengésraj legintenzívebb napja február 9-e volt, amikor egy nap alatt 102 földrengést észleltek, köztük 14 olyat, amely meghaladta a 4,0 magnitúdót - írta a BBC és számos hírportál.
Február 10-én 22:16-kor helyi idő szerint (20:16 UTC) egy 5,3 magnitúdós földrengés rázta meg Santorini és Amorgos térségét. Az epicentrum 14 km-re dél-délnyugatra volt Arkesinitől, Amorgos szigeténél, 17 km mélységben. A rengést Athénban és Krétán is érezték.
A következő napon, február 11-én hajnalban újabb erős rengéseket regisztráltak: egy 5,0 magnitúdós földrengés történt 16 km-re délre Arkesinitől, majd hét perccel később egy 4,3-as utórengés következett.

A görög Vöröskereszt február 11-én érkezett a helyszínre, hogy segítséget nyújtson az érintett lakosságnak. Mentőcsapatokat, szociális munkásokat és pszichológusokat mozgósítottak, különös tekintettel az idősekre, krónikus betegekre és a gyermekekre, akik különösen érzékenyek az ismétlődő földrengések okozta stresszre.
A szervezet szakemberei a Thíra Önkormányzati Központban, Mesariában nyújtanak támogatást a Santorini szigetén élőknek. Speciális mentőfelszerelésekkel - vágóeszközökkel, kötelekkel - dolgoznak a biztonságos mentési műveleteken.
A szeizmológusok szerint a rengések akár hónapokig is eltarthatnak. Akisz Tselentisz, az EKPA szeizmológusa felhívta a figyelmet arra, hogy a mostani rengésraj hasonlít a 2021-es krétai Arkalochori földrengés előjeleire, amelyet négy hónapnyi fokozódó aktivitás előzött meg.
A Kolumbosz-vulkán szerepe a szeizmikus aktivitásban
A kutatók vizsgálják, hogy az eseményeket a Kolumbosz tengeralatti vulkán aktivitása okozhatja-e. A vulkán mindössze 6,5 km-re található Santorinitől, és legutóbbi nagy kitörése 1650-ben történt, amely halálos áldozatokat követelt, pusztító piroklasztikus áramlatokat, cunamit és mérgező gázkibocsátást eredményezett.
A Kolumbosz továbbra is aktív, rendszeres hidrotermális tevékenységet mutat, ezért a kutatók folyamatosan figyelik. Az eddigi adatok alapján egyelőre nem egyértelmű, hogy a jelenlegi rengésraj tektonikus mozgásokhoz vagy mélyebb magmás folyamatokhoz kapcsolódik-e.
Földcsuszamlások és károk Santorinin - Fokozott figyelem a régióban
A földrengések számos földcsuszamlást okoztak Santorini különböző területein. A Vörös-part továbbra is megközelíthetetlen, mivel folyamatosak a sziklaomlások, míg a Vlychada-part területe jelentősen csökkent, a földrengések következtében laza tömegek rakódtak le a partvonal mentén.
A Oia és Fira közötti úton is sziklaomlásokat figyeltek meg, ezért a hatóságok figyelmeztették a járművezetőket az óvatos közlekedésre. Az Athinios kikötőnél viszont csak kisebb földcsuszamlásokat észleltek, és eddig nem érkezett jelentés infrastrukturális károkról.
A görög Polgári Védelem több megelőző intézkedést vezetett be a cunami veszélye miatt.
Senol Hakan Kutoglu, a török Zonguldaki Bülent Ecevit Egyetem professzora arra figyelmeztetett, hogy egy 8,0+ magnitúdós földrengés az Égei-tengeren akár 3–5 méteres cunami hullámokat is generálhat Törökország partvidékén.
Ennek következtében a török katasztrófavédelmi hatóság (AFAD) mobil szirénákat telepített Izmirben, Aydınban és Muglában, valamint egy SMS-alapú riasztási rendszert is aktivált. Törökország további erőforrásokat csoportosított Ankarából, Antalyából, Bursából, Diyarbakırból, Sivasból és Samsunból, hogy megerősítse a vészhelyzeti reagálást.
A következő napok kritikusak lehetnek a Santorini-Amorgos térségben, mivel a szeizmológusok továbbra is rendkívül aktív földrengéses időszakra számítanak. A hatóságok és a helyi lakosság készenlétben van, miközben a tudósok tovább vizsgálják, hogy a rengésraj mögött tektonikai vagy vulkanikus folyamatok állnak-e.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:52 Tíz hónap börtönt kapott egy nő, aki 107 macskát tartott egy budapesti lakásban
- 14:50 Március 15. - A kulturális és innovációs miniszter visszavonta az egyik kitüntetett díját
- 12:49 Hétfőn búcsúztatják Bényi Ildikót
- 10:42 Ismét árvíz pusztít Dél-Spanyolországban
- 8:48 BRFK: két embert előállítottak a Margit hídi tüntetésről
- 6:47 A gyülekezési törvény módosítása ellen tüntettek a parlament előtt
- 21:33 Budapest több pontján tüntettek a Pride betiltása miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06