Természet-állatkert
Mishmi takin született a Nyíregyházi Állatparkban
A faj a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján a fenyegetett kategóriába tartozik.
2023.03.26 16:25MTIÁllatkertekben ritkaságnak számító Mishmi takin (Budorcas taxicolor) borjú született a Nyíregyházi Állatparkban. A nőstény utód 220 nap vemhesség után jött a világra, pár órával születése után már lábra is állt. A most egy hónapos állat kilenc hónapos koráig anyatejjel fog táplálkozni - mondta Révészné Petró Zsuzsa, a park zoológiai osztályvezetője csütörtökön az MTI-nek.
A takinok ritkaságnak számítanak, a világon 175 egyed látható a világ állatkertjeiben. Hét állat a Nyíregyházi Állatparkban él, a tenyészcsapat legutóbb tavaly egy hím utóddal gyarapodott.
A szakember elmondta, a tenyészbika 2009-ben érkezett Németországból az Európai Fajmegőrzési Program keretében, nőivarú társait 2014-ben franciaországi állatkertekből szállították át a nyírségi látványosságba. 2017-től sikeresen gyarapodik állományuk, ami azért is fontos, mert a természetben mindösszesen 3500 egyed él; a faj a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján a fenyegetett kategóriába tartozik.
Természetes élőhelyeiken állományuk folyamatosan csökken az orvvadászat és az erdőirtások miatt, ezért az Európai Állatkertek Szövetsége fajmegőrzési tenyészprogram keretében szaporítja a ritka állatokat.
A Mishmi takinok a természetben a Himalája keleti vidékén élnek, változatos élőhelyeken, 1000-3000 méteres tengerszint feletti magasságok között. A hideg ellen nem csak vastag bundájukkal védekeznek, a fajra jellemző ívelt orrhát (kosorr) segíti őket, mivel az előmelegíti a levegőt.
Mindkét ivar visel szarvat, de a bikák erőteljesebb testfelépítésűek, testtömegük akár a 350 kilogrammot is elérheti. Növényevő állatok, mindig ugyanazon az útvonalon járnak a pihenő-, ivó- és táplálkozóhelyek között, így idővel ösvényeket taposnak ki maguknak. A csordákban elsősorban a nősténynek és fiatal hímek élnek, az ivarérett hímek többnyire magányos életmódot folytatnak.
Bár első ránézésre ezek a furcsa külsejű állatok a bölényekre és a szarvasmarhákra hasonlítanak, valójában a juhok és a kecskék állnak rokonságban legközelebb hozzájuk.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:16 Lengyel kormányfőhelyettes: a fegyveripart kell az európai gazdaság hajtómotorjává tenni
- 16:15 Horvát miniszterelnök: a kormánypárt részéről nem mennek el Zoran Milanovic beiktatására
- 14:13 Elhallgatták II. Erzsébet királynő előtt, hogy egyik legközelebbi munkatársa szovjet kém volt
- 12:11 Havas a nápolyi Vezúv és a szicíliai Etna vulkán teteje
- 10:10 Madárinfluenza-vírus jelenlétét mutatták ki egy hajdú-bihari lúdtelepen
- 8:09 Nébih: ragadós száj- és körömfájás jelent meg Németországban
- 6:08 Az alvás és ébrenlét szabályozásával kapcsolatos kutatásokra nyert támogatást a HUN-REN SZBK munkatársa
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06