Mi mindenre jó a modern barlangrajz
Graffitik segítségével követik egy barlangi tó vízszintjének változását
A barlangfalra felfestett graffitiket megörökítő YouTube-videók segítségével követik nyomon a kutatók egy szaúd-arábiai barlangi tó vízszintjének a változását.
2015.04.16 16:28MTIA Rijádhoz közeli Dahl Hith-barlangot, amely igen népszerű fürdőzőhellyé vált a városlakók körében, a talajvíz tölti fel. A szomszédos területeken folytatott öntözés miatt az elmúlt évtizedekben megcsappant a barlangi tó vízszintje, most azonban ismét emelkedésnek indult.
A kutatók a fürdőzők által feltöltött internetes videók segítségével dokumentálják a vízszintnövekedést, méghozzá a felvételeken látható graffitiket használva a vízmagasság mércéjeként. A falfirkák és a videók egy része pontos dátumot is tartalmaz, ami jelentősen megkönnyíti a szakemberek munkáját.
"Amióta az okostelefonok ilyen népszerűvé váltak és egész jó minőségű felvételeket lehet velük készíteni, az ilyesfajta adatok használhatóvá váltak" - mondta Nils Michelsen, a Darmstadti Műszaki Egyetem Alkalmazott Földtudományi Intézetének munkatársa. Hozzátette, hogy pár évvel ezelőtt néhányan még "szürke adatnak" nevezték volna ezeket és óva intettek volna a használatuktól, ám mivel nem áll rendelkezésükre egyéb információ, muszáj kreatívnak lenniük.
Michelsen és kutatócsapata az Európai Földtudományok Egyesületének (EGU) bécsi közgyűlésén ismertette eredményeit. Majdnem negyven YouTube-videót elemezve a kutatók arra jutottak, hogy az elmúlt két évben havonta nagyjából 40 centiméterrel emelkedett a vízszint a barlangban. A növekedés olyan gyors ütemű, hogy a mérceként használt graffitik egy része már nem is látható.
A szakemberek elmélete szerint a barlangtól mintegy 10 kilométerre kiöntött megtisztított szennyvíz tölti fel a tavat, amelynek kémiai analízise is ezt támasztja alá. Michelsen szerint a rendkívül gyorsan emelkedő vízszint miatt fennáll a veszély, hogy a barlang egyes részei beomlanak.
"Időről időre leomlanak kődarabok. Valójában már javasoltuk is a helyi kormánynak, hogy zárja le a barlangot" - idézte a szakembert a BBC News.
Fotó: screenshot
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:38 Virágzó árokpart miatt kap felszólításokat egy vecsési lakos, miközben országosan a vágatlan május terjed
- 8:09 Lövöldözés Monoron: a TEK tűzharcban lőtte le a rendőrökre támadó férfit
- 6:29 Távozik Such György az Országgyűlés főigazgatói posztjáról
- 21:21 ORFK: több mint 2550 jogsértést állapított meg a Roadpol-ellenőrzés
- 19:18 Magyar Péter: történelmi léptékű a kormány előtt álló munka
- 17:03 Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei
- 15:59 Négy minisztérium vezetői vétójogot kapnak a kormányzati döntéshozatali mechanizmusban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


