A monetáris tanács nem változtat
Hétfőn nem vág kamatot a jegybank?
A monetáris tanács nem változtat a 9,5 százalékos jegybanki alapkamaton hétfőn a Reuters elemzői felmérése szerint, az év végén viszont már egy százalékkal alacsonyabb kamatot várnak az elemzők.
2009.05.21 16:00MTIAz MTI-hez csütörtökön eljuttatott felmérés szerint a kamat előrejelzés nem változott a múlt havi felméréshez képest: 2009 végére 8,5 százalékos, 2010 végére 7,0 százalékos alapkamatot mutat a konszenzus.
Az elemzők szerint a gazdasági válság közepette a nemzetközi piaci hangulat a legfontosabb tényező az MNB kamatdöntéseiben, az erősebb forint pedig az importált árakat csökkentve javítja a nemzeti bank számára kulcsfontosságú inflációs kilátásokat. A jegybank az elemzők zöme szerint valószínűleg mégis vár kamatai csökkentésével néhány hónapot, mivel a forint árfolyamára és az inflációra leselkedő kockázatok nem tűntek el teljesen.
Egy másik óvatosságra intő ok, hogy a legutóbbi kamatülés óta a parlament áfakulcs-emelést fogadott el, ami növeli az inflációt. Ennek az egyszeri emelkedésnek az azonnali inflációs hatásain várhatóan keresztülnéznek a monetáris döntéshozók, a később jelentkező másodlagos inflációs hatások azonban továbbra is rizikót jelentenek.
A mély recesszió ugyanakkor alacsonyan tartja a belföldi keresletet és mérséklően hat az árakra, mondták elemzők a Reutersnek.
Az inflációs előrejelzések a múlt hónaphoz képest felfelé mozdultak: az elemzők szerint az idei átlagos infláció 4,6 százalék, a decemberi éves összehasonlításban 6,9 százalék lehet. Jövőre az átlagos infláció 4,4 százalék lehet a konszenzus szerint, 2011-ben azonban visszatérhet a három százalékos középtávú cél alá, 2,9 százalékra.
A GDP visszaesése az idén az elemzők várakozása szerint 6 százalék lehet, ami némiképp optimistább a 6,7 százalékos kormányzati előrejelzésnél. A második negyedévre az elemzők a gazdaság 6,75 százalékos éves visszaesését jósolják az első negyedéves 6,4 százalék után. Az elemzői GDP előrejelzések korábban általában pesszimistábbak voltak a kormányzati előrejelzésnél, ez mostanra megfordult. Az elemzői konszenzus a jövő évet tekintve is optimistább: stagnálást vetít előre, a kormány által várt 0,9 százalékos visszaeséssel szemben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06