Nem tudtak megegyezni
Nem sikerült eladni a szendrői acélgyárat
Nem adja el a szerb kormány a szendrői (smederevói) acélgyárat az amerikai központú Esmark cég amszterdami leányvállalatának, mert nem tudott megegyezni a céggel az eladás, illetve átvétel feltételeiről.
2015.02.17 18:15MTIA Nemzetközi Valutaalappal való megállapodás értelmében Belgrádnak keddig kellett döntést hoznia az acélgyár eladásáról. Belgrád arra kötelezte volna az Esmarkot, hogy legalább öt évig maradjon az országban, és tartsa meg a vállalat ötezer dolgozóját.
"Az acélművek továbbra is működni fog" - jelentette ki kedden Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök. Hozzátette, kormánya hónapok óta azon dolgozott, hogy megmentse az egykor a szerb ipar motorjának számító acélgyárat, és tovább próbálkoznak. Szakértői csoportot alakítanak, amely az állam felügyelete mellett irányítja majd a vállalatot mindaddig, amíg nem sikerül megfelelő stratégiai partnert találni.
Kiemelte: reményei szerint az acélgyár március végétől megnöveli a termelést az egyetlen működő kohójában, az év végéig pedig beindíthatja a második kohót is.
Az egyetlen szerbiai acélgyár privatizációjára kiírt decemberi pályázatra három cég jelentkezett, de csak az Esmark tett érvényes ajánlatot. Szerbia korábban már kétszer is megpróbálta eladni az acélművet, de akkor egyetlen kötelező érvényű ajánlat sem érkezett.
Belgrád azért döntött a privatizáció mellett, mert eddig évi 120 millió dollárral volt kénytelen szubvencionálni az üzemet. A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött egymilliárd euróról szóló, hároméves készenléti hitelmegállapodás egyik feltétele azonban az volt, hogy megvonják a veszteséges állami cégek kormányzati támogatását.
A szendrői acélgyárat először 2003-ban adták el, miután csődbe ment. Az amerikai US Steel 23 millió dollárért vásárolta meg, a vállalat 2012-ig az ország egyik legnagyobb exportőre volt, Szerbia teljes kivitelének 13 százalékát fedte le. 2012-ben a szerb kormány jelképes összegért (1 dollárért) vásárolta vissza, hogy megmentse, a US Steel ugyanis a csökkenő kereslet és az acél árának csökkenése miatt bezárta volna a gyárat, és ezzel több ezren váltak volna munkanélkülivé. A szendrői acélgyár azóta is veszteségesen működik, az állam havonta 10 millió dollárral támogatja fennmaradását, és a pályázat kiírásakor magára vállalta a cég mintegy 400 millió dolláros adósságát is.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06