Import
Orosz miniszter: vámemelés lesz a válasz, ha Kijev aláírja a szerződést
"Oroszország felemeli az Ukrajnából érkező árukat terhelő importvámokat, ha Kijev megköti a társulási és szabadkereskedelmi egyezményt az Európai Unióval (EU)."
2014.02.24 13:34MTI
A Handelsblatt című német üzleti lapban hétfőn megjelent interjúban Alekszej Uljukajev orosz gazdaságfejlesztési miniszter kifejtette, hogy Moszkva egyáltalán nem ellenzi Ukrajna és az EU szabadkereskedelmi megállapodását, de hangsúlyozza, hogy az jelentős kockázatoknak teszi ki Oroszországot.
Amennyiben a szerződést aláírják, Oroszországot "elárasztják az EU-ból érkező áruk", amelyeket a Független Államok Közösségének (FÁK) tagjai közötti szabadkereskedelmi megállapodás révén mind vámmentesen lehetne importálni Ukrajnából.
Ráadásul azok az ukrán termékek is az orosz piacon jelennének meg, amelyek nem felelnek meg az uniós előírásoknak.
"Ezért azt mondjuk Ukrajnának, természetesen jogotokban áll a saját utatokon járni, mi viszont ebben az esetben kénytelenek leszünk megemelni az importvámokat" - mondta a miniszter.
Arra a kérdésre, hogy összeegyeztethető-e a FÁK tagjait összekötő vámunióval Ukrajna tervezett szabadkereskedelmi megállapodása az EU-val, azt mondta, hogy ezt lehetetlennek tartja, mert egymást kizáró megállapodásokról van szó. Ugyanakkor Oroszország háromoldalú tárgyalást javasol, szorgalmazza, hogy Kjev, Brüsszel és Moszkva közösen egyeztessen a kérdésről - tette hozzá Alekszej Uljukajev.
Azzal kapcsolatban, hogy Moszkva folytatja-e az Ukrajnának összeállított 15 milliárd dolláros támogatási programot, a miniszter azt mondta, hogy nem állnak el az ígérettől, de a következő lépés előtt be kell várni, hogy kiderüljön, ki alakít kormányt Kijevben és milyen programot képvisel majd.
Az ukrán válság lehetséges oroszországi gazdasági hatásairól szólva hangsúlyozta, hogy Ukrajnában gazdasági visszaesés következik, ami rontja az orosz-ukrán vegyesvállalatok és az ukrajnai orosz bankok kilátásait.
A visszaesés az ország hitelminősítői besorolását is ronthatja, ami nemcsak az orosz tulajdonban lévő helyi bankok kockázatait növeli, hanem Oroszország egészsének is hátrányos, mert leminősítés esetén számos befektetési alap kivonja a pénzét Ukrajnából, és ezek többsége rögtön Oroszországból is kivonul - mondta Alekszej Uljukajev.
A Viktor Janukovics leváltott elnök bukásához vezető folyamat az Ukrjana uniós integrációja melletti tüntetésekkel kezdődtek tavaly novemberben, miután a kormány elállt az EU-val kidolgozott társulási és szabadkereskedelmi szerződés aláírásától.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
- 10:56 Harry herceg: szeretnék kibékülni a családommal
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06