Reagál a piac a pénznyomtatás csökkenésére
Durván visszaesett a new yorki tőzsde
Már két napja tart a globális eladási hullám, de a Microsoft kitart.
2014.01.24 20:55MTI
Zárás előtt két órával a 30 vezető iparvállalat indexe, a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 206 ponttal, 1,27 százalékkal esett. Ha a kereskedésből hátralévő időben nem változik a trend, 2,8 százalékos lesz a mutató heti vesztesége, amire bő másfél éve nem volt példa. Az S&P 500-as csaknem háromhavi mélypont felé tartott, közép-európai idő szerint este nyolckor 26 ponttal, 1,41 százalékkal volt lejjebb csütörtöki záró értékénél. A mutató december 18. óta először 50 napos mozgóátlaga alá esett, ami fontos technikai szint, elhagyása további eladási nyomást eredményezhet. A Nasdaq Composite index 69,5 ponttal, 1,65 százalékkal esett.
Az ázsiai és az európai tőzsdék után az amerikai részvénypiacok sem tudták kivonni magukat a pénteken már második napja tartó globális eladási hullám hatása alól, amely a feltörekvő országok devizáit sújtotta a leginkább. A török líra árfolyama zuhanás közben több rekordot is megdöntött, a dél-afrikai rand dollárárfolyama ötéves mélypontra süllyedt. Az argentin peso 12 éve nem látott napi veszteséget szenvedett el. A befektetők a menedéknek tartott német, amerikai államkötvényekbe csoportosítottak át, japán jent és aranyat vásároltak.
Az elemzők különböző okokkal magyarázták a feltörekvő piacokról való tömeges menekülést, de abban egyetértettek, hogy komolyan hozzájárulhatott az a várakozás, hogy az amerikai jegybankrendszer, a Fed illetékes testülete kedden kezdődő kétnapos ülésén folytatja a gazdaságélénkítő célú kötvényvásárlások jelenleg havi 75 milliárd dolláros volumenének csökkentését. Ez sok piaci résztvevőt arra ösztönöz, hogy a feltörekvő piacokról kevésbé kockázatos eszközökbe csoportosítsa át befektetéseit. Emellett szerepe lehetett a piaci felbolydulásban néhány helyi fejleménynek Argentínában, Törökországban és Ukrajnában. Szerepet játszhatott még az az aggodalom is, hogy megtorpanni látszik a gazdasági növekedés Kínában.
A New York-i részvények közül ritka kivételként - minden hetedik esésre jutott egy emelkedő részvényárfolyam - csaknem 3 százalékot erősödtek a Procter & Gamble, a Starbucks és a Microsoft papírjai, mindegyik a tavalyi utolsó negyedéves vállalati eredmények miatt.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
- 16:39 Nicusor Dan: nem a pártoknak, hanem a társadalomnak kell irányt választani Románia számára
- 14:46 CETIN Hungary - Energiahatékony távközlés MI-vezérelt hálózatokkal
- 12:44 Hét embert ítéltek el a párizsi olimpia LGBTQ-témájú nyitóünnepségével kapcsolatban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06