Olcsó, de kockázatos
Hódít a jenhitel, ami kockázatos - a magyarok ezt képtelenek felmérni
Berobbant a lakáshitelek piacára a jenhitel, s már az első néhány hét tapasztalata bizonyítja: minden várakozást felülmúl a népszerűsége.
2008.01.07 10:33NépszavaA rendkívül olcsó konstrukció azonban hosszú távon veszélyes lehet, hiszen kiugróan nagy a jen árfolyamának ingadozása - írja a Népszava.
Az előrejelzések szerint óriási felfutásra lehet számítani a kezdeti időszakban, mivel az olcsónak tűnő kölcsön sokakat arra késztethet, hogy az újonnan bevezetett hiteltípust válasszák - hívta fel a figyelmet Dietz Gusztávné. Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület pénzügyi bizottságának elnöke. Hozzátette: a magyar lakosság pénzügyi kultúrája nem eléggé fejlett ahhoz, hogy a devizák árfolyammozgásának kockázatait figyelembe véve döntsön egyik vagy másik hiteltípus mellett. Pedig az óvatosság a legfontosabb az ennyire változékony kurzusú deviza esetében, amelynél a lehető legkisebb összeget és a lehető legrövidebb időszakra érdemes fölvenni, hiszen minél kisebb a futamidő, annál kisebb részét érinti a tőketartozásnak egy krízis.
Legalább ennyire fontos, hogy rendelkezzen tartalékkal az, aki jenben adósodik el - szögezte le a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) szóvivője. Binder István szerint hiába tűnik úgy, hogy a csábító kamatozású konstrukció méregfogát kihúzza a futamidő során lehetővé tett devizanemváltás, ezzel azért óvatosan kell bánni.
Ez esetben ugyanis még a díjmentes módosítás sem jelenti azt, hogy költségek nélkül dönthet másik deviza mellett az ügyfél, ám a gyakorlatban ennek során előbb forintra váltják a hátralévő teljes tartozás összegét, majd azt kalkulálják át svájci frankra vagy euróra. A kétszeres váltás során azonban - a vételi és az eladási árfolyam különbözősége miatt - igencsak magas költség keletkezhet, amit az ügyfélnek kell megfizetnie.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:36 A Guardian szerint Bécsből magángépek szállítják el az Orbán-kormány alatt meggazdagodottak vagyonát
- 20:35 Kósa Lajos nem veszi át parlamenti mandátumát
- 18:33 Közöny a káosz közepén - ezt a férfit egyáltalán nem zavarta, hogy mindenki menekül, tovább evett a Trump-vacsorán
- 16:30 Lövöldözés egy egyetemi ünnepségen - kilenc sérült
- 15:41 XIV. Leó: tolvajok azok, aki azt emberektől elrabolják a béke és nyugalom jövőjét
- 14:20 Csernobil árnya: 40 év tanulsága
- 12:19 ATOMKI: a klímaváltozás előrehaladását jelzi a lucfenyők gyorsuló pusztulása Magyarországon
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


