A magyar-thai gazdaságról tárgyalt Martonyi
Tíz év után először tette magyar külügyminiszter a lábát thai földre
A magyar-thai gazdasági együttműködés elmélyítésének lehetőségeiről tárgyalt Kittiratt Na-Ranong thai miniszterelnök-helyettessel, pénzügyminiszterrel Martonyi János magyar külügyminiszter délkelet-ázsiai körútjának utolsó állomásán, hétfőn.
2012.04.30 11:45MTIKaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője elmondta, több mint tíz éve nem járt magyar külügyminiszter Thaiföldön, legutóbb, 1999-ben ugyancsak Martonyi János látogatott el ide. A tárcavezető eredetileg tavaly ősszel akart az országba utazni, de a Thaiföldet sújtó árvíz miatt el kellett halasztani az utat - emlékeztetett. Hozzátette: a látogatással "magas szinten" is felvették a kapcsolatot a tavaly demokratikusan megválasztott thai kormánnyal.
Kaleta Gábor kiemelte: Martonyi János tárgyalt Kittiratt Na-Ranong pénzügyminiszterrel és Surapong Towijakchaikul külügyminiszterrel. A tanácskozásokon beszéltek arról, hogy az árvíz miatt tavaly Thaiföldön nem volt jelentős gazdasági növekedés, ezért nagy hangsúlyt helyeznek a gazdaság fejlesztésére, amiben Bangkok szívesen működne együtt Budapesttel - fogalmazott. Megjegyezte: Magyarország elsősorban a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, a biotechnológia és az információs technológiák területén lát jó lehetőségeket az együttműködésre a délkelet-ázsiai országgal.
Mint kifejtette, a két ország közötti kapcsolatok dinamikusan nőnek, a Thaiföldre irányuló magyar export az elmúlt évben közel 60 százalékkal növekedett. Martonyi János szorgalmazta, hogy Bangkok mielőbb kössön szabadkereskedelmi megállapodást az EU-val, ami jó hatással lehet a kereskedelmi kapcsolatok további fejlődésére - tette hozzá.
Emellett nagy hangsúlyt kaptak a tanácskozásokon a vízgazdálkodás, az árvízvédelem területén szerzett magyar tapasztalatok, és a tárcavezetőt útjára elkísérték magyar vízipari vállalatok képviselői is - mondta. Hozzáfűzte: a felek ugyancsak tárgyaltak az úgynevezett Duna-Mekong kezdeményezésről, amelynek célja a Duna- és a Mekong-stratégia összekapcsolása, együttműködés kialakítása a két régió között.
Kaleta Gábor kitért arra is, hogy a külügyminiszter útjának részeként üzleti fórumot rendeznek, majd annak emlékére, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia 100 éve nyitotta meg bangkoki képviseletét, emléktáblát avatnak. A tárcavezető végül kedden Yingluck Shinawatra thai kormányfővel találkozik, majd előadást tart egy helyi egyetemen.
Martonyi János múlt hétfőn kezdte meg délkelet-ázsiai körútját, először Indonéziába látogatott el, majd Bruneiben részt vett az EU és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) külügyminisztereinek értekezletén, megbeszéléseket folytatott fülöp-szigeteki, malajziai és brunei partnerével, végül pedig Thaiföldre utazott.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06