Már júniusban hatályon kívül helyezhetik a döntést

Döntöttek: felfüggesztik Magyarország kohéziós forrásait

Az uniós országok pénzügyminiszterei jóváhagyták a Magyarországot megillető kohéziós, vagyis felzárkóztatási források részleges felfüggesztését a következő évre.

2012.03.13 17:15MTI

Elemzők: a spanyolokkal szembeni megértés is segíthette az enyhébb uniós álláspontot

Elemzők szerint az euróövezeti pénzügyminiszterek Spanyolországnak tett, előző napi gesztusa is segítette a Magyarországgal szembeni enyhébb döntést.

A pénzügyminiszterek kedden, a tervezettnél hosszabb vita után jóváhagyták a Magyarországot megillető kohéziós források részleges felfüggesztését a következő évre, de egyben úgy döntöttek, hogy amennyiben Magyarország megteszi a szükséges költségvetési kiigazító lépéseket, az intézkedést már idén júniusban haladéktalanul hatályon kívül helyezik.
   
Suppan Gergely, a TakarékBank vezető elemzője meglepőnek nevezte, hogy az uniós pénzügyminiszterek enyhítettek a kohéziós pénzek kapcsán Magyarországgal szemben eddig vallott kemény álláspontjukon. Közölte, vélhetően háttérben zajló folyamatok, és a spanyol deficitcél ügyében hozott megértő döntés is segítette az eddigi keményebb fellépés megváltozását. Németh Dávid, az ING elemzője azonban éppen a Spanyolországgal szembeni enyhébb megítélés fényében tartotta túl szigorúnak a Magyarországgal szembeni döntést. (Hétfőn az eurózóna pénzügyminiszterei a magas deficitet felhalmozó Spanyolország esetében nem a büntetés mellett foglaltak állást, hanem több lehetőséget hagytak Madridnak a kiigazításra).
   
Suppan Gergely azt is meglepőnek nevezte, hogy a magyarokkal szembeni enyhébb fellépést szorgalmazta Németország és Ausztria is, Nagy-Britannia és Lengyelország mellett.
   
Az elemző szerint az enyhébb döntéshez hozzájárult, hogy a lengyelek felhívták a figyelmet arra, hogy ha Spanyolországgal szemben enyhítenek a deficitcélon, akkor miért alkalmazna az Ecofin keményebb álláspontot Magyarországgal szemben, ez ugyanis kettős mércét jelentene Magyarország vonatkozásában.
   
Emlékeztetett arra, hogy hétfőn az euróövezeti pénzügyminiszterek a rossz deficitadatokat felmutató Spanyolországgal szemben jelentős megértést mutattak. Ennek nyomán kedden több uniós ország arra az álláspontra helyezkedett, hogy Magyarországgal szemben is méltányosabban kell eljárni.
   
A TakarékBank vezető elemzője azt sem tartotta kizártnak, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és munkatársai a háttértárgyalások során bizonyos intézkedésekről "a színfalak mögött" már most benyújtottak elképzeléseket, illetve részleteket.

Németh Dávid, az ING elemzője is arra emlékeztetett, hogy  hétfőn csaknem egy százalékponttal magasabb államháztartási hiányt engedélyeztek a pénzügyminiszterek idénre Spanyolországnak a korábban tervezettnél.
   
Az elemző azért sem tartotta "szimpatikusnak" az Ecofin döntését, mert Ausztria mellett Lengyelország és Csehország is a döntés elhalasztását kérte.
   
A júniusi, korai időpontot valószínűleg azért adták az uniós pénzügyminiszterek, hogy "valamit enyhítsenek" a döntésen. Hangsúlyozta: a kormány korábban bejelentette, hogy 100 milliárd forintot az idei költségvetésből még megtakarít, ezt valóban végre kell hajtani, emellett a strukturális átalakításokkal is előre kell haladni.
   
Az ING elemzője szerint a döntés "nem tűnik teljes mértékben jogosnak", "nem lehet mondani, hogy ne törekedne a kormány arra, hogy lent tartsa a hiányt", míg az uniós miniszterek más országokkal szemben elnézőbbnek tűnnek.
   
Németh Dávid szerint jó esély van arra, hogy hamarosan hatályon kívül helyezzék a források részleges felfüggesztését, mivel Magyarország nincs messze attól, hogy teljesítse a minimum követelményeket.

LMP: Magyarországnak le kell szorítania a költségvetési hiányát

Magyarországnak elkerülhetetlenül meg kell tennie azokat a lépéseket, amelyek leszorítják a költségvetési hiányt - jelentette ki keddi, az uniós országok pénzügyminisztereinek (Ecofin) döntésére reagáló sajtótájékoztatóján az LMP frakcióvezetője.

Jávor Benedek úgy fogalmazott, hogy az Ecofin súlyos döntés hozott, ami annak a jele, hogy az unió nem hisz a kormány ígérgetéseinek, hanem kézzelfogható és hatékony cselekvést vár el. Az LMP is azt várja:  a kabinet olyan lépéseket tegyen, amelyik mentesíti Magyarországot a döntés következményei alól, mert ez az ország érdeke is - hangzott el.
   
Az uniós országok pénzügyminiszterei jóváhagyták a Magyarországot megillető kohéziós források részleges felfüggesztését a következő évre, de egyben úgy döntöttek, hogy amennyiben Magyarország megteszi a szükséges kiigazító lépéseket, az intézkedést már idén júniusban haladéktalanul hatályon kívül helyezik - közölte kedden Brüsszelben a dán EU-elnökség.
   
Az LMP politikusa mindezekre azt mondta, hogy a korábban várt lélegzetvételnyi szünet sem áll rendelkezésre, a kormánynak a lehető legsürgősebben fel kell mutatnia egy olyan hiteles csomagot, amely meggyőzi az uniós döntéshozókat arról, hogy Magyarország 2013-ra képes három százalék alá szorítani az államháztartási hiányt.
   
A frakcióvezető szerint a kormánynak nem elég az eddig meghozott intézkedésekben gondolkoznia, "nem elég az eddig meghirdetett megszorító politikát folytatnia", hanem alapvetően újra kell gondolnia a gazdaságpolitikát. Hozzátette, nemcsak a kiadási, de a bevételi oldalon is jelentős átstrukturálásra van szükség. A frakcióvezető éppen ezért megkerülhetetlennek tartotta az egykulcsos adó eltörlését és a környezeti adók bevezetését.
   
A politikus kijelentette, ha a kabinet ezt nem teszi meg, akkor azzal olyan súlyos helyzetbe hozza a gazdaságot, amelyből már nagyon nehezen lehet csak kilábalni.
   
A jelenlegi helyzet nem pusztán az Orbán-kormány, hanem 2004 óta minden kabinet felelőssége, mert Magyarország ellen az uniós csatlakozás óta folyik a túlzottdeficit-eljárás - mondta egy kérdésre válaszolva. Hozzátette, hogy az elmúlt két évben viszont az Orbán-kormány volt hatalmon és ebben az időszakban nem voltak képesek a gazdaságot stabilizáló és a költségvetési hiányt leszorító lépéseket tenni. A jelenlegi kabinet egy nehéz gazdasági helyzetben került hatalomra, de "az elmúlt két évben mindent megtett, hogy ezt a helyzetet tovább nehezítse" - jelentette ki.

Eörsi: a DK minden javaslatot megszavaz, ami visszatérést jelent a józan ész politikájához

A Demokratikus Koalíció (DK) országgyűlési képviselői minden olyan javaslatot meg fognak szavazni, amelyek a visszatérést jelentik a "józan ész politikájához" - mondta az uniós országok pénzügyminisztereinek (Ecofin) keddi döntésére reagálva Eörsi Mátyás. A párt országos tanácsának tagja hozzátette, hogy ha ez nem történik meg, akkor a DK az Orbán-kormány legelszántabb ellenfele lesz.

Az egykori szabad demokrata képviselő úgy fogalmazott, hogy a magyarok 84 százaléka szerint a jelenlegi kabinet rossz irányba viszi az ország szekerét, az EU pedig egyetért a magyarokkal, mert pontosan érti, hogy az "Orbán-kormány kormányzása gazdaságilag és politikailag zsákutca".
   
Az uniós országok pénzügyminiszterei kedden jóváhagyták a Magyarországot megillető kohéziós források részleges felfüggesztését a következő évre, de egyben úgy döntöttek, hogy amennyiben Magyarország megteszi a szükséges kiigazító lépéseket, az intézkedést már idén júniusban haladéktalanul hatályon kívül helyezik - közölte kedden Brüsszelben a dán EU-elnökség.
   
"Ez a jobboldali többségű parlament, majd a jobboldali többségű bizottság és utána a jobboldali többségű pénzügyminiszterek ítélete" - jelentette ki Eörsi Mátyás. Hozzátette, hogy a mai hír rossz, de kiderült belőle az is, hogy az EU nem akarja büntetni a magyarokat a kabinet "bűneiért", ezért haladékot adott.
A politikus véleménye szerint az Európai Unió ezzel azt akarja elérni, hogy az Orbán-kormány az ésszerűség, a demokrácia és a társadalmi béke elveivel összhangban kormányozzon.
   
Leszögezte, hogy a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselői minden olyan javaslatot meg fognak szavazni, amelyek a visszatérést jelentik a "józan ész politikájához". Hozzátette, hogy ha ez nem történik meg, akkor a DK a kabinet legelszántabb ellenfele lesz.
   
Arra a kérdésre, hogy a túlzottdeficit-eljárás 2004-ben indult, azt felelte, hogy az valóban régóta zajlik és más országok ellen is folyik, de a magyar kormány az, amelyik "a legjobban elvesztette a hitelét az Európai Unió előtt" és ennek az eredménye ez a döntés.
   
Szintén kérdésre felelve azt mondta, hogy a kormánynak "holnap neki kell állnia" a költségvetés kiigazításának. Arra a kérdésre, hogy milyen lépésekkel lenne elégedett, azt felelte, hogy egy fenntartható, költségvetési hiánycsökkentésre van szükség, amelynek során például az egykulcsos adót is meg kell szüntetni. Hozzátette, hogy az egykulcsos adó "valamikor egy szép álom volt" és korábban az SZDSZ is annak bevezetését hirdette, de a jelenlegi gazdasági körülmények között nem megengedhető a fenntartása.

prev[2/3]next
  1. 1. oldal
  2. Elemzők: a spanyolokkal szembeni megértés is segíthette az enyhébb uniós álláspontot
  3. Szakértők szerint nem meglepő, hogy a pénzügyminiszterek elfogadták az Európai Bizottság javaslatát

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.