Nincs mit számonkérni
Az EU és a magyar devizahitelesek, avagy hogyan vált Brüsszel Budapestté?
Hogyan vált Brüsszel Budapestté című jegyzetében Christian Ortner a Die Presse hasábjain úgy vélekedik, hogy a devizahitelek rögzített árfolyamon való törlesztésére vonatkozó magyar kormányzati elképzelés "kisajátítás" ugyan, de az EU-nak saját "jogsértései" fényében nemigen van jogalapja ahhoz, hogy számon kérje ezt Magyarországon.
2011.09.16 11:50MTI"Színtiszta kisajátítás, nagy valószínűséggel nem jogszerű és hosszú távon súlyos károkat okoz Magyarországnak" - olvasható a kormány tervéről a konzervatív osztrák napilapban.
Jogsértő módon kormányozni azonban - vélekedett a szerző - egész Európában többé-kevésbé gyakorlattá vált. Görögországot az uniós jogot megsértve több százmilliárd euróval támogatják, az Európai Központi Bankot rábírták, hogy jogi kötelezettségei ellenére költségvetési hiányt finanszírozzon, az euróövezet országai tömegesen sértik meg a kötelezően előírt hiánycélt - írta a szerző.
Nézete szerint mindez kolosszális méretű kisajátítás az uniós adófizetőkkel szemben.
"Orbán Viktornak a bankokkal kapcsolatos kisajátító lépése úgy viszonyul ehhez, mint egy bolti lopás a Bank of England kirablásához" - tette hozzá. Kisajátításként jellemezte az osztrák bankadót is. Az Európai Uniónak, amelyben alapvető jogok és bombabiztosnak vélt szerződések puszta szándéknyilatkozattá "züllenek le", nem igazán van alapja ahhoz, hogy Magyarországot a joggal való nemtörődöm bánásmódja miatt megdorgálja - fogalmazott a Die Presse jegyzetírója.
A Der Standard című liberális napilap munkatársa, Johanna Ruzicka beszámolt arról, hogy a pontosított javaslat szerint a legfeljebb 180 forintos árfolyamon felvett svájci frank, illetve 250 forintos árfolyamon felvett euró alapú jelzáloghiteleknél lehetne igénybe venni az egyösszegű végtörlesztést. Ezt széles körben a magyar kormányzati elképzelés "felpuhításának" tartják, de - írta - a problémás devizahitelek túlnyomó többségét 2008-2009 előtt ítélték oda, amikor a forint még "derekasan tartotta magát" a frankkal szemben, s nem volt előre látható a jelenlegi slamasztika. Érintett bankok, például a Raiffeisen, arra mutatnak rá, hogy ők a frank erősödésének kényes szakaszában, megközelítőleg 2008-tól nem helyeztek már ki devizahiteleket.
A szerző idézte Richter Sándort, a WIIW bécsi gazdaságkutató intézet szakértőjét is. Richter szerint arra lehet számítani, hogy a kormányzati elképzelés még lényegesen tovább fog puhulni. Magyarországon is komoly ellenállás tapasztalható, s a magyar kormányt meglepte az elutasítás hevessége, mindenekelőtt az osztrákoké - mondta.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06