Sötétben tartják a társadalmat?
Világosságot követel az LMP a paksi erőmű ügyében
Jávor Benedek bejelentette: az LMP szerdán olyan határozati javaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek, amellyel a paksi atomerőmű bővítésére vonatkozó döntés társadalmi részvételét és az előkészítéssel kapcsolatos adatok nyilvánosságát szabályozná.
2011.09.14 14:26MTIA párt szerint az ügyben társadalmi vitát kell folytatni, amit egy népszavazás zárna.
Jávor Benedek, aki Szilágyi Lászlóval közösen jegyzi a javaslatot, úgy fogalmazott, hogy a paksi bővítésre szánt körülbelül háromezer milliárd forintot nem lehet úgy elkölteni, hogy a döntésbe ne vonják be a költségeket viselő adófizetőket, illetve az erőmű kockázatával együtt élni kénytelen társadalmat.
Véleménye szerint ahhoz viszont, hogy a társadalom és a civil szakértők tisztán lássanak az ügyben, szükség van az LMP javaslatára. Ez előírná a kormány számára, hogy hozzák nyilvánosságra azokat az információkat, amelyek megalapozzák a paksi bővítést, mint ahogy azokat is amelyek annak "ésszerűtlenségét támasztják alá". Hangsúlyozta, hogy szükség van a részletes költség és energetikai számításokra, illetve a finanszírozási modellre, mert ilyenekkel az elmúlt években sem a Paksi Atomerőmű Zrt., sem a Magyar Villamos Művek Zrt., sem az illetékes minisztériumok vagy kormányok nem álltak elő.
A határozat szövege szerint szeretnék nyilvánosságra hozatni a két tervezett blokk megvalósíthatósági tanulmányát, üzleti tervét és költségeit. A párt kíváncsi a járulékos beruházások teljes körére, a finanszírozási lehetőségek bemutatására, a két blokk által termelt áram költségalapon számolt árára, a projekt esetleges résztvevőire, a blokkok munkahelyteremtő hatásaira és a nukleáris hulladék elhelyezési terveire is.
Jávor Benedek véleménye szerint ezeknek az információknak a birtokában lesznek olyan helyzetben az emberek, hogy megalapozottan tudjanak véleményt nyilvánítani a paksi atomerőmű bővítéséről. A politikus végül azt mondta, szeretnék, ha egy társadalmi vita indulna az ügyben, amit végül egy népszavazással tudnák lezárni.
A kérdésre, hogy miért nem az MSZP kedden benyújtott, hasonló tartalmú határozati javaslatát támogatják, azt felelte, hogy a szocialisták indítványa alapvetően egy bizottság felállítására vonatkozott, amit támogatni tudnak, de nem tartanak elégségesnek. Szerinte az LMP határozati javaslata sokkal egyértelműbben fogalmaz, mint a szocialistáké, nevesíti és pontosítja, hogy mely információk nyilvánosságára van szükség és konkrétan rögzítik a népszavazás kiírásának szükségességét.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:36 A Guardian szerint Bécsből magángépek szállítják el az Orbán-kormány alatt meggazdagodottak vagyonát
- 20:35 Kósa Lajos nem veszi át parlamenti mandátumát
- 18:33 Közöny a káosz közepén - ezt a férfit egyáltalán nem zavarta, hogy mindenki menekül, tovább evett a Trump-vacsorán
- 16:30 Lövöldözés egy egyetemi ünnepségen - kilenc sérült
- 15:41 XIV. Leó: tolvajok azok, aki azt emberektől elrabolják a béke és nyugalom jövőjét
- 14:20 Csernobil árnya: 40 év tanulsága
- 12:19 ATOMKI: a klímaváltozás előrehaladását jelzi a lucfenyők gyorsuló pusztulása Magyarországon
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


