Emelni kell az adósságplafont
Obama: a fizetési kötelezettség elmulasztása nem alternatíva
Barack Obama amerikai elnök pénteken a Marylandi Egyetemen a deficitcsökkentésről és az adósságplafon emeléséről a kongresszus vezetőivel folytatott tárgyalásokról kijelentette: a fizetési kötelezettség elmulasztása nem lehet alternatíva.
2011.07.22 18:48MTIAz elnök kijelentette, hogy az adósságplafont mindenképpen emelni kell, mert ha az amerikai kormány - a történelemben először - fizetésképtelenné válna, az felhajtaná a kamatlábakat, ami a deficit további növekedésékez vezetne.
Egy kérdésre válaszolva, amely azt feszegette, hogy az amerikai alkotmány 14. kiegészítése nem biztosít-e lehetőséget a számára, hogy a kongresszus beleegyezése nélkül, elnöki rendelettel emelje meg az adósságplafont, Barack Obama kijelentette, hogy a jogászai szerint ez nem egy "nyerő érv".
Obama megismételte, hogy a deficitet továbbra is "kiegyensúlyozott megközelítéssel", vagyis a kiadások csökkentése mellett a szövetségi bevételeknek a - republikánusok által ellenzett - növelésével kívánja csökkenteni. Hangsúlyozta, hogy inkább az olajtársaságoknak és fedezeti alapok vezetőinek nyújtott adókedvezményeket csökkentené az oktatás finanszírozása helyett.
Amennyiben a mélyen megosztott kongresszus nem emeli meg a 14,3 ezer milliárd dolláros adósságlimitet, akkor - a pénzügyminisztérium korábbi bejelentése szerint - a kormány augusztus 2-tól képtelen lesz törleszteni a hiteleit.
Obama és a képviselőház republikánus elnöke, John Boehner sajtójelentések szerint kompromisszum felé közelít, amely tíz év alatt 3 ezer milliárd dolláros megtakarítást hozna, az adórendszernek az év végéig végrehajtandó átalakítása következtében pedig a kincstár ezer milliárd dollár plusz bevételhez jutna. Boehner azonban pénteken cáfolta, hogy erről megállapodott volna az elnökkel.
Obama - aki médiaforrások szerint elképzelhetőnek tartja egy áthidaló, rövid távú kompromisszum elfogadását is - sürgette, hogy a kongresszus hagyja jóvá a bér-adócsökkentés meghosszabbítását, és ratifikálja a Dél-Koreával, Panamával és Kolumbiával kötött kereskedelmi megállapodásokat, mindez szerinte "azonnali lendületet" adna az amerikai gazdaságnak.
A demokrata többségű amerikai szenátus pénteken elvetette a republikánusok uralta képviselőház által a héten elfogadott törvénytervezetet, amely jelentős költségvetési megszorításokat irányzott elő és az alkotmányban rögzítené a kiegyensúlyozott költségvetés követelményét.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:09 Lövöldözés egy kaliforniai főiskolán
- 20:08 Angliában kitiltják a transznemű nőket a női futballból
- 18:56 Kettős jubileum a pápai Nagytemplomban
- 16:41 Ezért hagyd ki inkább a banánt a smoothie-ból!
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06