Folytatódik Csobánc várának régészeti feltárása
A várkapitány nem adja fel: kiássák az öregtornyot
Németh Gyula várkapitány tájékoztatása szerint folytatódik a Balaton-felvidéki Csobánc tanúhegyen lévő vár régészeti feltárása, júliustól a háromszintes öregtorony alsó szintjének teljes körű feltárását és a várudvar környezetének kiásását tervezik.
2011.06.12 18:19MTIA Csobánc Váráért Alapítvány elnöke elmondta, hogy 2003-óta dolgoznak saját erőből a csobánci romok megmentésén, kitisztították és látogathatóvá tették a 300 éve leomlott erődítményt. Az ásatások 2007-ben kezdődtek meg, akkor még csaknem méteres vízmosások nehezítették a várba való feljutást.
A gyulakeszi alapítvány vezetője gazdag leletanyagra számít, a feltárást a veszprém megyei múzeum munkatársa végzi majd, de a régészeti segéderő biztosításához önkénteseket várnak. A július 2. és 8. között tervezett ásatás során az öregtornyot próbálják megmenteni a pusztulástól, a lehullott törmelék ugyanis maga alá temette az alsóbb részeket - mondta a várkapitány, hozzátéve, hogy eddig már 320 köbméternyi falszakaszt újítottak fel, és a rekonstrukciót régészeti munka előzte meg.
A Csobánc védett természeti értékének megőrzésére létrehozott egyesület több rangos hagyományőrző rendezvényt szervez, június 24-én a Csobánci Szentivánéjen a vártörténeti előadások mellett fegyver- és viselettörténeti bemutatót tartanak.
Július 15-17 között tartják a Gyulaffy Napok Csobáncért című programsorozatot, amely a végvári hagyományőrzők legnagyobb hazai seregszemléjének számít, és ahol a Csík Zenekar és a Balkán Fanatik is koncertet ad majd. A rendezvény bevételeit a csobánci vár romjainak állagmegóvására fordítják. A vár történetéről és az alapítványról a www.csobancvar.hu oldalon adnak tájékoztatást.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06