A kitörés esélye 1 az 500-hoz
Itt a világvége: szupervulkán fenyeget
Századunk természeti kataklizmája egy óriási vulkán képében fog materializálódni?
2011.06.02 10:40Szilágyi Szabolcs - ma.huClive Oppenheimer vezető vulkanológus arra figyelmeztetett, hogy 1 az 500-hoz az esélye egy hatalmas méretű vulkán kialakulásának ebben az évszázadban. Ehhez képest az izlandi hamufelhő semmiségnek tűnik - a helyzet ugyanis sokkal rosszabb, mint amire a számok alapján gondolnánk. A szupervulkán bekövetkeztének esélye ugyanis jóval nagyobb egy lehetséges aszteroida becsapódásénál.

Oppenheimer kiemelte az elmúlt években megtörtént természeti katasztrófákat, többek között az 2010-es Eyjafjallajökull vulkánét, mellyel kapcsolatban még összeurópai vicc is született. A szigetország akkor igen megviselt állapotban levő gazdaságát és a hamufelhő kontinens feletti szétterülését összekötő tréfa szerint az izlandi gazdaság utolsó kívánsága az volt, hogy hamvait szórják szét Európa felett. Komolyra fordítva a szót, a kutató a légiközlekedésben nemrég szintén gondot okozó Grímsvötn kitörést is megemlítette, mely szerinte arra figyelmezteti a világot, hogy milyen következményei lehetnek egy nagyarányú vulkanikus kitörésnek. Oppenheimer szerint elsősorban nem is a megolvadt kőzetek, azaz a láva jelent nagy problémát, hanem az az elképesztő hamumennyiség, ami a légkörbe jut.
"A Japánban bekövetkezett események emlékeztetnek arra, hogy volt egy szökőár, egy földrengés és egy nukleáris baleset a régióban, ezek láncreakciószerű bekövetkeztének lehetősége pedig a szomorú valóság, nem elképzelhetetlen helyzetekről van szó." - adott hangot félelmeinek a kutató. Oppenheimer szerint tovább rontja az emberek túlélési esélyeit a szegénység, illetve a túlnépesedés. A leginkább veszélyeztetett területek többségében, a fejlődő országokban sokan élnek a szegénységi küszöb alatt.
Megjegyezte, hogy a bizonyítékok szerint a nagy földrengések - azok, amelyek legalább nyolcas magnitúdójúak - beindíthatnak akár 1000 kilométerrel távolabbra fekvő vulkánokat is. Japán amúgy is szeizmikusan érzékeny területen fekszik, a szigetország körzetében bekövetkezett földmozgás kiválthatja a környék egy (vagy több) tűzhányójának aktiválódását.
"A statisztikák szerint kijelenthetjük: a következő hat hónap során valószínűleg bekövetkezik egy kitörés Japánban, az év korábbi időszakában történtek miatt." - vonta le a baljóslatú végkövetkeztetést Oppenheimer.
Kapcsolódó írások:
- Hajnalban végre elszundított az izlandi vulkán
- Valószínűleg nem éri el Magyarországot a vulkáni hamufelhő
- Vulkánkitörés - pánikszerűen zárnak a repterek
- Több száz repülőjárat hullt a vulkáni hamuba Nagy-Britanniában
- Vulkánkitörés - Izland részlegesen megnyitotta a légterét
- Szabadulnak a légitársaságok papírjaitól a vulkánkitörés miatt
- Az izlandi vulkánfelhő egyelőre nem fenyegeti Európa légi közlekedését
- Európát fenyegeti az izlandi vulkán hamuja
- Nagyobb kitörés előtt állhat az ecuadori Tungurahua vulkán
- Fokozódott a Tungurahua vulkán aktivitása
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06