Bajban lesz a klímaváltozás miatt a kontinens
Eltűnhet Európa gleccsereinek kétharmada 2100-ra
A klímaváltozás következtében gleccserei kétharmadát veszítheti el Európa a század végéig, és ezzel a gleccserolvadástól leginkább veszélyeztetett egyik kontinens lenne - az amerikai Nature Geoscience szakfolyóirat szerint.
2011.01.09 21:00MTIA lap által ismertetett tanulmány úgy véli, hogy világszerte a gleccserek 15-27 százaléka olvad el 2100-ig. A kutatás nem terjedt ki az antarktiszi jégtakaróra, amely a világon a jelenlegi édesvíz készlet 99 százalékát hordozza.
Az Alpok gleccsereinél a tanulmány 75 százalékos csökkenést valószínűsít, Új-Zélandon ezt az arányt 72 százalékra teszi 2100-ig.
A gleccserolvadás következtében - még az antarktiszi és grönlandi jégsapkák olvadásának beszámítása nélkül is - a tanulmány szerint globálisan 12 centiméterrel nőhet a világtengerek jelenlegi szintje.
A vizsgálatot végző alaszkai egyetem kutatói 1961-2004 között rendelkezésre álló adatok alapján, 300 gleccser adatainak számítógépes modellezésével jutottak erre a következtetésre, úgy, hogy a globális, átlagos hőmérséklet-emelkedést 2100-ig a széles körben elfogadott 2,8 Celsius fokon valószínűsítették.

Kapcsolódó írások:
- Utoljára '62-ben szakadt le ekkora darab a grönlandi gleccserből!
- Látványosan olvad a legnagyobb francia gleccser a Kerguélen-szigeteken
- Tovább sivatagosodik a "világ teteje"
- Ősi baktériumokat találtak egy antarktiszi gleccser alatt
- Gigantikus gleccsereket fedeztek fel a Marson
- Végveszélyben a chilei Echaurren-gleccser
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:36 A Guardian szerint Bécsből magángépek szállítják el az Orbán-kormány alatt meggazdagodottak vagyonát
- 20:35 Kósa Lajos nem veszi át parlamenti mandátumát
- 18:33 Közöny a káosz közepén - ezt a férfit egyáltalán nem zavarta, hogy mindenki menekül, tovább evett a Trump-vacsorán
- 16:30 Lövöldözés egy egyetemi ünnepségen - kilenc sérült
- 15:41 XIV. Leó: tolvajok azok, aki azt emberektől elrabolják a béke és nyugalom jövőjét
- 14:20 Csernobil árnya: 40 év tanulsága
- 12:19 ATOMKI: a klímaváltozás előrehaladását jelzi a lucfenyők gyorsuló pusztulása Magyarországon
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


