A csirke a nyerő?
Majdnem megfejtették a tyúk-tojás rejtélyt
Mi is volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Brit tudósok számítógépes technológia segítségével igyekeztek megoldani az évezredes rejtélyt. Szerintük a csirke lehetett az első.
2010.07.23 19:54medipress.hu
A Sheffieldi és Warwicki Egyetem kutatói szerint a titok nyitja a tojáshéjban rejlik, különösen abban a nélkülözhetetlen szerepben, melyet a csirkeprotein játszik annak megalkotása során. A tudósok már korábban felfedezték, hogy a vocledidin-17 (OC-17) nevű fehérje részt vesz a tojáshéj kialakításában, de az új technológia segítségével a csapat pontosan bemutathatta ennek folyamatát.
Ötlet az új technológiákhoz
A számítógépes szimuláció során az OC-17 protein katalizátorként működött, hogy beindítsa a tojáshéjat alkotó kristályok kialakulását, mégpedig úgy, hogy a kalcium-karbonát részecskékhez kapcsolódik.
Az OC-17 fehérje leesik, mikor a kristály elég nagy ahhoz, hogy önmagától is növekedjen, így a protein felszabadul, hogy ismét elölről kezdhesse a folyamatot. A tojáshéj akkor keletkezik, mikor ez többször egymás után is megismétlődik rövid időn belül. "Csodálatos dolog megérteni, miként jön létre a tojáshéj, de ötletet adhat új anyagok és folyamatok megtervezéséhez is." - mondta a kutatás egyik szerzője, John Harding professzor a Sheffieldi Egyetemről.
"A természet innovatív megoldásokat talál mindenre, ami működik a tudományok és a technológia területén. Sokat tanulhatunk ezekből." - tette hozzá.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06