Radioaktív szenny
A csernobili szuperférgek ellenállóak a sugárzással szemben
Az erősen radioaktív zónában talált fonálférgek nem mutatták a DNS-károsodás jeleit.
2024.03.11 05:35ma.huEgy amerikai kutatócsoport megállapította, hogy egy gyakori féregfaj DNS-e immunisnak tűnik a csernobili zárt zónában (30 km-es zóna) a krónikus sugárzás okozta károsodással szemben. A terület az 1986-os atomerőmű-leolvadás óta tiltott terület az emberek számára.
A New York-i Egyetem (NYU) biológiaprofesszora, Matthew Rockman és Sophia Tintori posztdoktori munkatárs 2019-ben ellátogatott a csernobili halálzónába (CEZ), és mintákat gyűjtött egy Oscheius tipulae nevű fonalféregfajból.
"Ezek a férgek mindenhol élnek, és rövid életűek, így több tucat generáción mennek keresztül az evolúció során, míg egy tipikus gerinces még csak a cipőjét húzza" - mondta Rockman a tanulmány eredményeit bejelentő sajtóközleményben a héten.
Geiger-számlálókkal felfegyverkezve és védőfelszerelésbe öltözve talajmintákat, rothadó gyümölcsöket és más szerves anyagokat gyűjtöttek, amelyekben a férgek voltak, különböző mennyiségű sugárzást tartalmazó helyeket választva.
Rockman és Tintori szekvenálták a Csernobilból begyűjtött 15 féreg genomját, és összehasonlították őket a máshol gyűjtött fonálférgek öt vonalával. Bár a féregfajok különböztek abban, hogy hogyan tolerálják a DNS-károsodást, ezek a különbségek nem feleltek meg a gyűjtési helyek sugárzási szintjének.
A kutatók "nem tudták kimutatni a sugárzás okozta károsodás jeleit" a csernobili férgekben - mondták. Tintori és Rockman óvatos volt, hogy ne vonjanak le elhamarkodott következtetéseket, de reményét fejezte ki, hogy ez a kutatás hasznos lehet például a rák kezelésében. Tanulmányuk a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) című folyóiratban jelent meg.
Egy nemrégiben készült princetoni tanulmány szerint a CEZ-ben élő farkasok szintén magas ellenálló képességgel rendelkeznek a rák ellen.
A csernobili atomerőmű négy reaktorának egyike 1986 áprilisában robbant fel, és 400-szor nagyobb sugárzást bocsátott ki, mint a japán Hirosimára a második világháborúban ledobott atombomba. Több mint 100 000 embert evakuáltak a közeli Pripjaty városából. A Kijevtől mintegy 100 km-re északra fekvő egész területet azóta sem tartják biztonságosnak az emberi tartózkodásra.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:02 A Jupiter Európa nevű holdjának kutatására indult a NASA Europa Clipper űrszondája
- 19:22 Szöul: Phenjan felrobbantotta a két Koreát összekötő utakat
- 18:20 Csaknem háromszáz bajbajutottat mentettek ki a vízimentők a nyári szezonban
- 16:19 Cserbenhagyó sofőrt fogott el a rendőrség
- 14:17 Tizenhét év fegyházbüntetésre ítéltek egy nőt, aki egy lábassal vert agyon egy férfit
- 12:15 MÁV-vezérigazgató: nem lesz menetrendváltozás a HÉV-eknél 2025-ben
- 10:40 Az EU rendeletet fogadott el a vegyi anyagok osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06