Állati
Emberekhez fordul, hogy megszabaduljon parazitáitól a szürke bálna
A különös viselkedésről a mexikói partoknál, az Ojo de Libre lagúnán készült videó.
2023.07.06 20:37MTIA szürke bálnák(Eschrichtius robustus) odaúsznak a csónakokhoz, hogy az emberek megszabadítsák őket a testükön élősködő parazitáktól - számolt be a különös megfigyelésről a The Guardian online kiadása csütörtökön.
A szürke bálnák különös viselkedéséről a mexikói partoknál, az Ojo de Libre lagúnán készült videó. A felvételen az látszik, hogy egy kis csónakban ülő férfi leszedi az apró rákszerű lényeket - az úgynevezett bálnatetveket - egy bálna fejéről.
Mint a férfi elmondta: rendszeresen teszi ezt több bálnával, mivel izgalmasnak találja.
A férfi elmesélte, hogy először csak kíváncsiságból szedett le egy élősködőt egy közel úszó bálnáról, de aztán mikor az visszatért, újabbakat távolított el, és ugyanaz a bálna ismételten visszatért hozzá, szerinte azért, hogy így "ápolja".
A bálnatetvek belekapaszkodnak a bálnák fejébe. Egyfelől hasznosak, mivel felfalják a bálna testén megtelepedő algákat, másfelől azonban irritálják a bálnát, melynek hámló bőrén és sebein élősködnek. A térséget jól ismerő Mark Carwardine brit zoológus szerint a szürke bálnák felemás kapcsolatban vannak ezekkel az élősködőkkel.
Mint magyarázta: a bálnáknak nagyon érzékeny a bőre, ezek a kis lények pedig éles karmaikkal abba kapaszkodnak, és ezzel biztos az "őrületbe kergetik" az állatot.
Az akár 15 méteresre is megnövő szürke bálnák különösen érzékenyek a parazitákra.
Carwardine szerint a bálnák valószínűleg nem bánják, ha valaki leszed róluk néhány parazitát, de hogy ennek hatását tényleg érezzék, ahhoz azért több százat kellene eltávolítani a bőrükről.
Hozzátette: mivel ezek az élősködők a bálna elhalt bőrét és elhalt szöveteit eszik, parazita helyett szimbiontának lehetne őket nevezni, mivel az együttélésből mindkét félnek megvan a maga haszna.
Az "ápolás" is a szimbiózishoz hasonlítható némiképp. A szürke bálnák legalább 80 évig élnek, tehát elképzelhető, hogy azok a példányok, amelyek már éltek a 20. századi bálnavadászatok idején, alkalmazkodtak az emberrel való interakcióhoz.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:37 Bakondi György: egyre több migráns érkezik a balkáni útvonalra és tart Magyarország felé
- 9:33 Kamion Eb - Kiss Norbert karnyújtásnyira a címvédéstől
- 8:57 Vihar - Riasztást adtak ki hevesebb zivatar veszélye miatt ezekre a járásokra
- 7:56 Rekordmennyiségű pályázat érkezett az Európai Mobilitási Hét programjaira
- 6:55 Május 8. és 12. között rendezik a jövő évi Tour de Hongrie-t
- 5:54 Újabb amerikai F-16-os harci repülők érkeztek Romániába
- 21:30 A Duna-Dráva Nemzeti Park versenyzője nyerte el az idei Ifjú Kócsagőr Program fődíját
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06