Koronavírus-járvány
Új kutatási eredmény: a megfázás megvédhet a Covidtól
A kutatók azt remélik, hogy az eredmények a Covid-változatok elleni hosszabb ideig tartó immunitáshoz vezethetnek.
2022.01.11 13:32ma.huA közönséges megfázás okozta magasabb T-sejt-szintek miatt kisebb a valószínűsége annak, hogy valaki elkapja a Covidot - derül ki egy új, lektorált tanulmányban ismertetett "fontos felfedezésből".
Az Imperial College London kutatói által hétfőn közzétett tanulmány "az első bizonyíték arra, hogy ezek a T-sejtek védő szerepet játszanak", és megállapította, hogy a megfázás után magas szinten való jelenlétük segíthet megvédeni a koronavírus-fertőzéstől.
"Tanulmányunk az eddigi legegyértelműbb bizonyítékot szolgáltatja arra, hogy a közönséges nátha koronavírusai által indukált T-sejtek védő szerepet játszanak a SARS-CoV-2 fertőzéssel szemben" - írta Ajit Lalvani professzor, a tanulmány vezető szerzője. Elmondása szerint a sejtek "a víruson belüli fehérjék megtámadásával nyújtanak védelmet, nem pedig a vírus felszínén lévő tüskés fehérjével".
A vizsgálat 2020 szeptemberében kezdődött, amikor a legtöbb brit állampolgár még nem fertőződött meg az új koronavírussal, és a résztvevők vérmintáit a vírusnak való kitettségüket követő hat napon belül vették. A vizsgálat a nátha által létrehozott, a Covid fehérjéit keresztfelismerő T-sejtek szintjét vizsgálta.
Azokban az egyénekben, akik nem fertőződtek meg az újtípusú koronavírussal, a keresztreaktív T-sejtek szintje lényegesen magasabb volt, mint azokban, akik elkapták a vírust, ami azt mutatja, hogy a T-sejtek a SARS-CoV-2 belső fehérjéit célozzák meg.
A kutatók remélik, hogy a tanulmány befolyásolhatja az új Covid-vakcinák lehetséges fejlesztését, mivel a jelenlegi oltások nem váltanak ki immunválaszt a belső fehérjékre.
"Az új vakcinák, amelyek ezeket a konzervált, belső fehérjéket tartalmazzák, ezért széleskörűen védő T-sejtválaszt indukálnának, amely védelmet nyújtana a jelenlegi és jövőbeli SARS-CoV-2 változatok ellen" - mondta Lalvani professzor.
A "fontos felfedezés" ellenére Dr. Rhia Kundu, a tanulmány vezető szerzője egyértelművé tette, hogy a meglévő T-sejtek "csak a védelem egyik formáját" jelentik, és "senkinek sem szabad csak erre hagyatkoznia", kijelentve, hogy a Covid elleni védelem leghatékonyabb módja a vakcinázás.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:12 BM: szeptembertől és januártól tovább emelkedik a tanárok és az óvónők bére
- 20:07 Négy francia megyében továbbra is a legmagasabb szintű a hőségriasztás
- 18:52 Minden idők legforróbb júniusán van túl Spanyolország
- 16:16 Új vércsoportot fedeztek fel francia kutatók - egyedülálló eset a világon
- 14:53 Fontos adóváltozások léptek hatályba
- 14:52 3%-os kedvezményes elsőlakáshitelt jelentett be Orbán
- 13:07 Fekete az ég alja - talán kezd normalizálódni a helyzet a MOL-finomítóban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06