Sós víz az Antarktisz mélyén...
Marsi vizet kutatnak - A Földön!
A Föld különleges tájain előforduló felszíni formációk vizsgálata segíthet a marsi víz kutatásában - A kutatók szerint az Antarktiszon levő sivatagos vidék alatt egész évben folyékony állapotban levő sós víz található.
2008.01.22 16:15hirek.csillagaszat.huAz Antarktiszon található McMurdo Dry Valleys (szó szerinti fordításban száraz völgyek) a Föld egyik legkietlenebb területe. A kutatók szerint a sivatagos vidék alatt egész évben folyékony állapotban levő sós víz található.
A vasban gazdag kőzetek révén a táj erősen emlékeztet a marsi vidékekre, emellett pedig sok olyan, folyékony víz által alakított felszínformáció figyelhető meg, amelyekhez hasonlót a Mars számos területén találtak már. Az akár -65 fokig süllyedő hőmérséklet pedig körülbelül épp a Mars egyenlítői vidékének felel meg.

A kutatók immár 30 éve használják a Dry Valleys területét Mars-analógia helyszíneként. Itt található az LTER (Long Term Ecological Research Network, Hosszútávú Ökológiai Kutatóhálózat) egyik állomása is, amely hálózatban összesen mintegy 1800 tudós dolgozik. A hálózatnak a világ számos pontján működik kutatóállomása, ahol a földi felszínformák jobb megismerésével próbálják megérteni idegen bolygók felszíni alakzatait.
E hálózat keretében dolgozik Berry Lyons professzor is, a Byrd Polar Research Center tagja. Kutatócsoportjának az Amerikai Geofizikai Unió közgyűlésén 2007. december 11-én közzétett eredményei szerint a Dry Valleys-ből származó, vízfolyásnyomokat megörökítő felvételek rendkívül hasonlítanak a Mars felszínét ábrázoló fotókhoz – szinte lehetetlen eldönteni, hogy két kép közül melyik készült a Marson, és melyik saját bolygónkon.

Az eredmények szerint a Dry Valleys-ből származó víz nagyon sós, és igen nagy mennyiségben tartalmaz közönséges kalcium-kloridot, ugyanazt a sófajtát, mint amivel például a közutakon a jégmentesítést végzik. Éppen ez az az anyag, aminek köszönhetően a víz nem fagy meg még ezen az alacsony hőmérsékleten sem.
A gleccserek jegéből a talajban megolvadó, majd a talajrétegeken átszivárgó sós víz a felszínre bukkanhat, és még a legkeményebb téli időszakban is vannak olyan helyek, ahol sós víz található, évente pedig egy-két hónapig jégpáncéllal borított kisebb tavak is kialakulnak. A felszínre törő víz a későbbiek során fokozatosan elpárolog, ennek során pedig sót és üledéket hagy vissza.
Ennek következtében alakulnak ki azok a felszíni alakzatok, amelyek emlékeztetnek egyes marsi felvételekre, így valószínűsíthető, hogy a nagyon hasonló marsi körülmények között is létezhet folyékony, időnként a felszínre törő víz. Mivel pedig az antarktiszi folyékony vízben gazdagon tenyésznek különféle baktériumok, elképzelhető, hogy a Mars hasonló területeit is benépesíti valamilyen alacsonyabb szintű, bakteriális élet.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:41 Ezért hagyd ki inkább a banánt a smoothie-ból!
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
- 8:15 Európa Tanács: a sajtószabadság védelme kötelezettség, nem lehetőség
- 6:13 Kína szerint a koronavírus-járvány az USA-ból indulhatott ki
- 22:15 Halálos áldozata is van az észak-kínai robbanásnak
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06