Tudomány
Megtalálhatták a mai madarak ősét
Az őslénynek több közös tulajdonsága van a madarakkal, mint elődeikkel, a dinoszauruszokkal.
2018.10.27 12:23MTI
A mai madarak ősei, az Archaeopteryxek egy új faját azonosíthatta egy nemzetközi kutatócsoport, az őslénynek több közös tulajdonsága van a madarakkal, mint elődeikkel, a dinoszauruszokkal.
A Historical Biology című szaklapban közölt tanulmány szerzői szerint most már a korábbi kutatásoknál határozottabban állítható, hogy az Archaeopteryx lehetett a madarak őse.
A bajorországi Daiting falu kőbányájában az 1990-es évek elején talált őslénykövület darabjait a Grenoble-i Európai Szinkrotron Intézetben vizsgálták meg nagy felbontású CT-berendezéssel. A megtalálása után magánkézbe került példányt Fantom néven ismerték és nem tudtak róla sokat addig, amíg 2009-ben Raimund Albersdörfer őslénykutató meg nem vásárolta. Jelenleg a müncheni bajor állami paleontológiai és geológiai gyűjteményben található, mint hosszú távra kölcsönadott lelet.
A vizsgálat eredményeként a nemzetközi kutatócsoport kisebb különbségeket talált a daitingi példány és a többi ismert ősmadárkövület csontjai között: ennek egyes csontjai üregesek voltak, mint a mai madaraknak, hogy könnyebbek legyenek és lehetővé tegyék a repülést. Ennek alapján úgy vélték a kutatók, hogy a példány repülhetett.
Az új fajt a kövület tulajdonosáról Archaeopteryx albersdoerferinek nevezték el a tudósok.
A világon körülbelül egy tucatnyi Archaeopteryx példány kövületei kerültek elő, mindegyikük Bajorország területén. Nagyjából 150 millió évvel ezelőtt élhettek. A daitingi ősmadár különlegesnek számít, mivel mintegy 400 ezer évvel fiatalabb a többinél. A most különös gonddal megvizsgált példány a nyolcadik, amelyet feltártak. Hamarosan a bajorországi Denkendorf falu dínómúzeumában (Dinosaurier-Museum Altmühltal) állítják ki.
A müncheni gyűjtemény munkatársa, Oliver Rauhut azonban nem tartja valószínűnek, hogy új fajról lenne szó. "Az Archaeopteryxek esetében kevés a tudásunk arról, hogy milyen fajok létezhettek. A daitingi példányt különleges CT-vel vizsgálták át, kérdés azonban, hogy mit találnánk, ha a többit is hasonló eljárásnak vetnénk alá" – mondta az őslénykutató.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:48 NGM: a kormány meghosszabbítja a kamatstopot
- 20:48 Szijjártó Péter: a kínai BYD újabb nagyberuházása 620 új munkahelyet teremt Komáromban
- 18:44 Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
- 16:44 Nőtt a Mazda eladása az év első öt hónapjában
- 14:42 E.ON: informatikai átállás miatt késhetnek az MVM Next elszámoló számlái
- 12:42 ÉKM: forgalomterelésekkel folytatódik a Mohácsi Duna-híd és a kapcsolódó úthálózat fejlesztése
- 10:39 Agrárminisztérium: közelebb kell hozni egymáshoz a termelőket és a fogyasztókat
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06