Kísérlet
Gyújtogattak a teherűrhajó fedélzetén
Nem sokkal azután, hogy a Cygnus (OA-6) teherűrhajó levált a Nemzetközi Űrállomásról, nagyobb kiterjedésű tűz keletkezett gyújtogatás miatt.
2016.06.15 18:46ma.huA Cygnus (OA-6) teherűrhajó levált a Nemzetközi Űrállomásról, de még elvégez néhány feladatot, mielőtt útja a sűrű légkörben való tervezett megsemmisüléssel véget nem ér.
Az egyik ilyen feladat a NASA SAFFIRE (Spacecraft Fire Experiment) nevű kísérlete, amelynek során „gyújtogattak” a fedélzeten – természetesen csak azután, hogy a Cygnus biztonságos távolságba került a Nemzetközi Űrállomástól (ISS).
A Cygnus (OA-6) június 14-én hagyta el az űrállomást, előbb a robotkar segítségével, majd attól is elválva. Fotó: Tim Peake brit űrhajós
A SAFFIRE kísérletben arra keresik a választ, hogyan terjed a tűz az űrhajón a súlytalanságban, konvekciós áramlás hiányában. Az egyik fő cél a tűzbiztonság javítása a jövő űrhajóin. Nagyobb kiterjedésű tűzzel való kísérletezés az embereket is szállító űrhajók fedélzetén nem szerencsés, ezért esett a választás a már amúgy is megsemmisülés előtt álló automata teherűrhajóra. A Cygnus az ISS-től való leválást követően még 8 napig marad pályán. Részben azért, hogy legyen idő a tüzes kísérlet során felvett videoanyag lesugárzására. Június 20-én pedig öt apró műhold (CubeSat) önálló pályára helyezésére is sor kerül - írja az Űrvilág. Ezek a Lemur nevű rendszer részei, feladatuk időjárási és hajókövetési célú megfigyelés.
Az amerikai Orbital ATK cég Cygnus teherűrhajója magyar idő szerint március 23-án egy Atlas-5 rakétával állt Föld körüli pályára. Ellátmányt és eszközöket szállított az ISS-re, ahol 80 napon át maradt csatlakoztatva. A visszaútra szokás szerint hulladékkal, feleslegessé vált tárgyakkal pakolták meg az űrhajósok. Az irányítók június 22-én a Csendes-óceán fölött léptetik majd be a sűrű légkörbe. Még ekkor, az utolsó és végzetes repülési fázisban sem marad kísérlet nélkül: a szétdarabolódását és végső megsemmisülését is figyelik, mérve a nyomást, a hőmérsékletet és a fellépő gyorsulásokat, amíg csak lehet. A Re-entry Breakup Recorder adatai a remények szerint az Iridium kereskedelmi mobil távközlési műholdak rendszerének közvetítésével jutnak el a földi irányítókhoz.
A mostani volt a Cygnus teherűrhajók negyedik példánya, amely a NASA megbízásásából, szolgálatszerű repülés során eljutott az ISS-hez. A következő alkalom (Cygnus OA-5) rövidesen várható. Ekkor az Orbital ATK megújított Antares rakétája is bemutatkozik. Az indítás a Wallops-szigetről történik majd, várhatóan július elején.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 5:41 A venezuelai földrengésben meghalt a korábbi MLB-játékos gyönyörű felesége
- 22:05 Gyalogosok közé hajtott egy autó Londonban
- 21:14 A szerb elnök bejelentette a lemondását, de a politikában marad
- 20:10 Négyen meghaltak a 3-as főúton Bükkábránynál történt balesetben
- 18:08 Csak délután három ember merült el a Dunában. Egyiküket holtan találták meg, két embert továbbra is keresnek
- 16:16 Utah államában már százezer hektárnál nagyobb területet perzselt fel bozóttűz
- 14:04 Azonnal megszűnt az MTVA és a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatóinak megbízatása
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


