Gepida temető
Értékes leletekre bukkantak Tiszapüspöki határában
Értékes leletekre bukkantak a szolnoki régészek a Tiszapüspöki és Törökszentmiklós határában zajló megelőző feltáráson, ahol a Kr.u. 5. századi, mintegy kilencven sírból álló gepida temetőre bukkantak.
2015.07.20 12:06MTIKovács Péter, a szolnoki Damjanich János Múzeum régésze elmondta: a második hete dolgozó szakemberek nyolcezer négyzetméter átkutatása során a Kr.u. 5. századi, mintegy kilencven sírból álló gepida temetőre bukkantak Tiszapüspöki határában, míg a helyszínen tavasszal végzett próbaásatáson két gepida sírt találtak.
A leletanyag azért is kiemelkedő, mert ennél jelentősebb hasonló temetkezőhelyre csupán a múlt század negyvenes-ötvenes éveiben bukkantak az akkori régészek a szolnok-szandaszőlősi katonai repülőtér földmunkái során - tette hozzá.
A régész arról is beszámolt, hogy a feltárt sírokban levő csontvázak fejrészét a nyugati oldalon, kelet felé nézve helyezték el, de megtalálhatóak úgynevezett padmalyos sírok is, amelyek esetében az akna hosszanti falából oldalirányban kialakított gödörbe helyezték az elhunytakat.
A sírokban értékes viseleti ékszereket - arany és ezüst gyűrűket, gyöngyöket, bronzcsatokat és csüngőket, csontfésűt - találtak. Előkerültek továbbá csaknem egy méter hosszú kétélű kardok, lándzsák, fatokok maradványaiban vaskések, nyílvesszők, íjhegyek és külön fülkében a fejrész jobb oldalán edények is.
Kovács Péter hozzátette: a sírokba gyermekeket, nőket, harcos férfiakat temettek. A gyermeksírok - részben a korban általános nagyfokú gyerekhalandóság következtében - jóval kevesebb mellékletet tartalmaznak, éppen ezért kiemelkedő egy vélhetőleg néhány éves kislány temetkezése, amely arany hordó alakú és díszes üveggyöngyök alkotta nyakláncot, átfúrt és ruhára felerősített római pénzeket, valamint egy különleges ékkőberakásos, aranyozott ezüsttárgyat is tartalmazott - mondta.
A szemet gyönyörködtető tárgyak értékes információkkal szolgálnak az időszak eseményeiről, a gepidák fegyverzetéről, temetkezési szokásairól - jegyezte meg. Hozzátette: egyelőre a temetőhöz tartozó települést még nem találták meg, de annak is kell lennie, hiszen az eddigi ásatásokból is számos gepida falut ismernek a környéken. A gepidák közvetlenül a lakóhelyük mellé, máskor attól több kilométerre temették halottaikat - jegyezte meg.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:38 Virágzó árokpart miatt kap felszólításokat egy vecsési lakos, miközben országosan a vágatlan május terjed
- 8:09 Lövöldözés Monoron: a TEK tűzharcban lőtte le a rendőrökre támadó férfit
- 6:29 Távozik Such György az Országgyűlés főigazgatói posztjáról
- 21:21 ORFK: több mint 2550 jogsértést állapított meg a Roadpol-ellenőrzés
- 19:18 Magyar Péter: történelmi léptékű a kormány előtt álló munka
- 17:03 Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei
- 15:59 Négy minisztérium vezetői vétójogot kapnak a kormányzati döntéshozatali mechanizmusban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


