Yoichiro Nambu, Kobajasi Makotó, Maszkava Tosihidé

Egy amerikai és két japán állampolgárságú tudósnak ítélték oda a fizikai Nobel-díjat

Az amerikai állampolgárságú Yoichiro Nambunak és két japán állampolgárságú tudósnak, Kobajasi Makotónak, valamint Maszkava Tosihidének ítélték oda kedden az idei fizikai Nobel-díjat.

2008.10.07 16:57MTI

Mindhárom tudós a szubatomi részecskék kutatásában elért eredményeiért kapja a magas kitüntetést - közölte kedden Stockholmban a Svéd Királyi Tudományos Akadémia. 

A japán származású, amerikai állampolgárságú Nambu, a Chicagói Egyetem professzora kapja a díjjal együtt járó 10 millió svéd korona (1 millió euró) felét a spontán szimmetriasértés a szubatomi részecskék fizikájában elnevezésű mechanizmus felfedezéséért és leírásáért. Kobajasi Makoto, a nagy energiájú gyorsítók kutatásával foglalkozó japán szervezet kutatója és Maszkava Tosihide, a Kiotói Egyetem munkatársa a szimmetriasértés eredetének felfedezéséért kapja a díjat és vele a másik ötmilliót. 

A Svéd Királyi Tudományos Akadémia Fizikai Nobel-bizottságának indoklása szerint a három tudós részecskefizikai felfedezései óriási mértékben elősegítették a természet jobb megértését. "A szimmetriasértések elrejtették a természet rendjét egy látszólag kusza felszín alatt" - írta indoklásában a díj odaítéléséről döntő bizottság. 

"Az a tény, hogy világunk nem viselkedik tökéletesen szimmetrikusan, a szimmetriától való, mikroszkopikus szinten történő elhajlásoknak tulajdonítható". Nambu "modellje egyetlen elméletben egyesítette minden anyag legkisebb építőköveit és hármat a négy természeti erő közül". 

"A három kitüntetett tudós munkássága révén feltételezhetővé vált a szubatomi kvark részecskék legalább három családjának létezése" - áll az indoklásban. A múlt század hatvanas, hetvenes éveiben születtek a díj odaítélésével most elismert, nagy horderejű felfedezések. Tavaly a német Peter Grünberg és a francia Albert Fert nyerte el a fizikai Nobel-díjat egy olyan mágneses effektus felfedezéséért, amely hatalmas mértékben megnövelte a számítógépek merevlemezeinek tárolókapacitását, és forradalmasította az adatok merevlemezről való visszakeresésének technikáit. 

Szerdán hirdetik ki a kémiai Nobel-díj nyerteseit. Csütörtökön az irodalmi következik, majd pénteken a Nobel-békedíj. A közgazdasági díj odaítélése zárja az idei "Nobel-idényt" jövő hétfőn. E legutóbbit is Nobel-díjként emlegetik, noha ezt nem Alfred Nobel alapította 1895-ben, mint a többit, hanem a svéd központi bank 1968-ban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.