Klímaváltozás
Belső-Ázsia éghajlatának példátlan felmelegedéséről tanúskodnak a fák évgyűrűi
Az utóbbi évtizedekben a hőmérséklet a régióban sokkal gyorsabban emelkedett, mint bárhol másutt a világon.
2015.06.13 06:30MTIEzt derítették ki amerikai és mongol kutatók, akik eredményeiket a Quaternary Science Reviews folyóirat legújabb számában ismertetik.
Mongólia területének nagy része füves puszta, ám az északi hegyvidéket erdőségek borítják. A kutatócsoport Nicole Davi, a Columbia Egyetem tudósának irányításával lóháton járta be a Hövszgöl-tó vidékét, ahol 2300 méteres magasságban mintákat gyűjtöttek a szibériai vörösfenyőkből (Larix sibirica). A projekt keretében összesen 200 élő és kiszáradt fából vettek mintákat, hogy az évgyűrű-vizsgálati projekt keretében az elmúlt ezer év éghajlati viszonyairól kapjanak képet - olvasható a PhysOrg hírportálnak a tanulmányt ismertető összefoglalójában.
A legidősebb élő vörösfenyők 1374-ig "vezetik vissza" történetüket, míg a kutatók találtak sok olyan kiszáradt fát is, amelyek a 700-as évekből erednek. Összességében a tudósoknak az évgyűrűk alapján a 931-től 2005-ig terjedő időszak hőmérsékleti adatait térképezték fel.
A fák évgyűrűin nyomot hagytak a nagy vulkánkitörések, amikor a levegőbe jutó gázok és hamu következtében 1-2 évre lehűlt az időjárás. Ilyen volt egyebek mellett az izlandi Eldgjá 935-ös kitörése, de lehűlés következett be az 1177-es japán és izlandi, valamint az 1258-as indonéziai vulkánkitörések nyomán is. A fák évgyűrűi "regisztrálták" a Vanuatu (1454) kitörését, az 1601-es perui és az 1783-as izlandi kitöréseket, ahogy a Krakatoa 1884-es, valamint az alaszkai Katmai 1912-es nagy "robbanását".
Mint a vizsgálat eredményeként bebizonyosodott, a 20. század és a 21. század elején volt a legmagasabb a hőmérséklet. Az évgyűrűk tanúsága szerint a legmelegebb 20 éves periódus 1986-2005 között volt, amikor a nyári átlagos hőmérséklet elérte a 17,5 Celsius fokot, szemben a korábbi 15,8 Celsius fokos átlaggal. A vizsgált periódus legforróbb hat éve 2000-2005-ös időszakban volt.
"Nagyon kevés belső-ázsiai meteorológiai adat áll a rendelkezésre, így nehéz képet alkotni a régió éghajlati rendszeréről, holott ezek az ismeretek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy meghatározzuk a jövőbeli folyamatokat" - hangsúlyozta Nicole Davi, rámutatva, hogy az elmúlt időszakban Mongóliát sorozatosan szárazság sújtotta. A legutolsó súlyos aszályos időszak 1999-2002-ben köszöntött be, amikor a csapadékhiány következtében több millió haszonállat pusztult el, s pásztorcsaládok ezrei voltak kénytelenek a fővárosba, Ulánbátorba költözni. Amennyiben súlyosbodnak az időjárási anomáliák, ez felerősíthetik a vidéki lakosságnak a fővárosba történő áramlását.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 5:41 A venezuelai földrengésben meghalt a korábbi MLB-játékos gyönyörű felesége
- 22:05 Gyalogosok közé hajtott egy autó Londonban
- 21:14 A szerb elnök bejelentette a lemondását, de a politikában marad
- 20:10 Négyen meghaltak a 3-as főúton Bükkábránynál történt balesetben
- 18:08 Csak délután három ember merült el a Dunában. Egyiküket holtan találták meg, két embert továbbra is keresnek
- 16:16 Utah államában már százezer hektárnál nagyobb területet perzselt fel bozóttűz
- 14:04 Azonnal megszűnt az MTVA és a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatóinak megbízatása
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


