Rosetta
A Csuri üstökös éjszaka sem "pihen"
A 67/P Csurjumov-Geraszimenko-üstökös éjszaka is aktív marad - erről tanúskodnak a Rosetta legújabb felvételei, amelyeket az űrszonda az OSIRIS (Optical, Spectroscopic, and Infrared Remote Imaging System) rendszerének nagy látószögű kamerájával készített az égitest "fejéről".
2015.06.10 15:00MTI
A képek napnyugta után fél órával készültek, s a felvételeken egyértelműen látszanak a porkilövellések (jetek) az úgynevezett Maat-tartomány területén. A tudósok ugyanis az üstökös felszínén a talaj típusától függően 19 régiót különböztetnek meg, amelyeket fáraók és egyiptomi istenek után neveztek el. A fura alakú égitest "fejrészén" lévő terület Maat, az igazságosság és a rend istennőjének nevét viseli.
A projekt OSIRIS-csoportja a jelenséget azzal magyarázza, hogy egyre jobban felmelegszik az égitest, ahogy az üstökös a Naphoz közelít - olvasható a PhysOrg hírportálon.
Mint Holger Sierks, az OSIRIS-program vezető kutatója, a Max Planck Naprendszer-kutató Intézet (MPS) tudósa elmondta, csak a legutóbbi időben kezdték észlelni az éjszakai porkitöréseket, ezt megelőzően az anyagkilövelléseket kizárólag az üstökös napsütötte régióiban regisztrálták. Az eddigi egyetlen kivételt a március 12-én, hajnalhasadáskor észlelt porkitörés jelenti.
"Az éjszakai jetek az üstökösmag növekvő aktivitásáról tanúskodnak" - magyarázta Holger Sierks. A felvételek készítésekor az égitest 270 millió kilométerre volt a Naptól, ám ahogy közeledik a központi csillagunkkal augusztus közepére "tervezett" randevú, a sugárzás egyre intenzívebb lesz, s egyre emelkedik az üstökös megvilágított területeinek felszíni hőmérséklete.
Az első vizsgálatok arra engednek következtetni, hogy az üstökösmag valamiképp képes a felszín alatt egy bizonyos ideig tárolni a hőt. "Míg a felszín hirtelen lehűl az éj beállta után, a talaj belső rétegeinek hőmérséklete hosszabb ideig sem csökken" - fogalmazott az éjszakai jeteket vizsgáló Xian Shi, az MPS kutatója.
Mint kifejtette, a korábbi amerikai üstökösszondák, így a Stardust és a Deep Impact felvételein is megfigyeltek éjszakai porkitöréseket, ám csak az OSIRIS nagyfelbontású felvételei teszik lehetővé a jelenség részletes elemzését.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:07 Pakisztán újabb rakétatesztet hajtott végre a fokozódó indiai feszültség közepette
- 6:54 Orosz Igla-S légvédelmi rakétákat kapott India a Pakisztánnal fokozódó feszültségek közepette
- 22:50 Trump 100%-os vámot vet ki a külföldi filmekre
- 20:31 Földrengéssorozat rázta meg Nyugat-Texast
- 18:25 Lemond parlamenti mandátumáról Orosz Anna, a Momentum képviselője
- 16:21 Változékony, gyakran csapadékos idő várható a héten
- 14:20 Boeing-karbantartási hiba miatt járatokat töröl a KLM
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06